Kam odpoledne? Na keramiku nebo lukostřelbu | E15.cz

Kam odpoledne? Na keramiku nebo lukostřelbu

Zpěv, tanec nebo třeba teraristika. Takové kroužky si pro trávení volného času po škole mohou vybrat karvinští školáci.

Dítě přijde ze školy a domácí pokojík si promění na tělocvičnu. Dělá kotouly nebo si hraje s obručí. Pokojík je mu na první pohled malý a rodiče nevědí, co s tím. Řešení je přitom docela snadné. Přihlásit dítě do kroužku gymnastiky. Ten i další kroužky nabízí Krajské středisko volného času Juventus v Karviné.
„Kroužek gymnastiky je pro děti ve věku od čtyř do šesti let. Právě proto strávíme na tréninku mnoho času povídáním nebo si hrajeme. Učíme se úplné základy gymnastiky od držení těla, kotoulů, hvězd, stojek, šikovnější už zkouší třeba i přemety a jiné složitější prvky. Kroužek působí v Juventusu druhým rokem a v prosinci čeká mé malé gymnasty a gymnastky první vystoupení. Budou cviky předvádět rodičům v doprovodu hudby,“ popisuje chod kroužku vedoucí Michaela Tomoszková.

Z kroužku až na mistrovství světa

Osmnáctiletý Lukáš Górecki se začal učit střílet z luku pod vedením Martina Kobylky před čtyřmi lety. Dnes má na kontě čtyři vítězství na mistrovství republiky, šesté místo na mistrovství Evropy, stejně se umístil i na světovém šampionátu. „S lukostřelbou jsem začal, protože mi zranění kolena nedovolilo se dál věnovat tenisu. Teď už bych ji za jiný sport nevyměnil. Je spojený s historií, líbí se mi, že se střílí v pěkném přírodním prostředí. Po prvním roce docházení do kroužku jsem si řekl, že bych se lukostřelbě mohl věnovat více, tak jsem si pořídil vlastní luk, vyrobil si terč a začal jsem stále častěji chodit střílet na naši zahradu. Dnes mé šípy lítají rychlostí sto devadesát kilometrů za hodinu. Zahrada má své výhody, protože když jsem trénoval doma a nedařilo se mi, dokázal jsem prostřelit okno nebo dveře. Nemusím snad ani říkat, že rodiče nebyli z mého tréninku příliš nadšení,“ usmívá se Lukáš Górecki.

Děvčata maji rády kroužek mažoretek

V karvinském středisku volného času Juventus má dlouholetou tradici kroužek Mažoretek. Nejmenší slečny od pěti let navštěvují Mažoretky – trpaslíky, oddíl seniorek je pak pro děvčata od čtrnácti let. Kromě pravidelných tréninků jezdí trénovat i na víkendová soustředění. Nikolu Hrůzovou přivedla do kroužku její spolužačka. Přestože je mažoretkou teprve rok, zúčastnila se už několika významných soutěží. „Začala jsem, abych se ve volném čase tolik nenudila. Ze začátku jsem byla sice trochu pozadu, ale holky jsem se snažila rychle dohnat. Ne vždy se mi dařilo. Ze začátku mi několikrát spadla hůlka. Cítila jsem se trochu trapně. Hlavně když byli v publiku moji kamarádi. Nejdřív jsem se snažila to nějak zamaskovat úsměvem, nervozita se ale za chvíli vrátila. Teď už je to lepší,” vzpomínala Nikola Hrůzová. Dnes už má za sebou úspěšné mistrovství České republiky i Evropy. „Na obou akcích jsme byly třetí. Měla jsem strašně velkou radost, že jsem se tak rychle dostala na tak velké soutěže. Velmi se mi líbilo i na soustředění. Nové mažoretky se několika slovy představily ostatním, hrály jsme různé hry a samozřejmě jsme i častěji trénovaly,“ říká třináctiletá Nikola Hrůzová.
Kroužek s názvem Pom pom je podobný roztleskávání. Původně ho navštěvovaly jen mažoretky, protože náčiní třásně, neboli pom pomy je jednou z kategorií právě na soutěžích mažoretek. Tento kroužek nabízí Juventus třetím rokem. Pom pom je jediný kroužek tohoto druhu v Karviné a navštěvují ho dívky od jedenácti let. Kroužek funguje krátce, přesto už slaví úspěchy. Loni v prosinci vyhrála děvčata první místo na soutěži v Liberci.
„Poslední dobou musíme s holkami ještě více trénovat, protože každých čtrnáct dní vystupujeme na karvinském stadionu při fotbalových zápasech. Letos poprvé se do vedení kroužku zapojil i můj manžel, který předtím tančil ve skupině Intro a pomáhá mi s rozcvičkami a tanečními kroky,“ líčí vedoucí Jana Tluková.

Rodiče vybírají podle zájmů dětí

Rodiče vybírají kroužky pro své děti hlavně podle toho, co jejich potomky baví. „Zrovna vybíráme kroužek pro naši dceru Andrejku. Ráda tančí, tak jsme už minulý rok zkoušeli disko tance. To ji ale nebavilo. Letos jsme s dcerou vybraly baletní přípravku na zdejší základní umělecké škole Bedřicha Smetany, zároveň jsme ji přihlásila i do hudební přípravky. Jednou by totiž chtěla umět hrát na flétnu,“ říká Lenka Böhmová. Středisko volného času Juventus nabízí něco mezi padesáti a šedesáti kroužky. „Největší zájem je o ty pohybové. Mezi další, které si mohou děti vybrat, patří pěvecký sbor Permoník, různé sportovní kroužky, keramika nebo řada přírodovědných kroužků, jako je teraristika nebo rybářský kroužek. Nejstarším kroužkem jsou asi společenské tance, nový je naopak tanec electric boogie. Úplná nabídka je na našich webových stránkách,“ informuje Sylvie Čížová.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!