Kancelář současnosti? Domov i práce s kolegy? | E15.cz

Kancelář současnosti? Domov i práce s kolegy?

Více společných prostor, takzvaných open-planů, méně kancelářské plochy na jednoho zaměstnance a do budoucna možná žádná adresná pracovní místa.

Pracovní prostředí bude více tíhnout ke kolektivnímu pojetí, což doplňuje i stále častější možnost práce z domova.

To jsou hlavní výstupy výzkumu European Workplace Trends, který realizovala společnost DTZ v administrativních centrech devíti členských států EU. Za zmíněnými trendy stojí především dva faktory: razantnější průnik nových technologií do pracovní činnosti a změna řízení zaměstnanců. Týká se to také České republiky.

Očekává se, že v následujících letech bude minimálně 45 % zaměstnanců pracovat alespoň jeden den v týdnu mimo kancelář a třetina zaměstnanců nebude mít v kanceláři přidělené žádné pracovní místo. Souběžně s tím má narůstat velikost společných pracovních prostor, které bývají označovány nejen jako open-plan (open-space), což je špatná zpráva pro Čechy - právě ti se v průzkumech k otevřeným prostorům pravidelně vyslovují velmi zdrženlivě.

„Trend open-planů zahájily v České republice zahraniční společnosti, podnikající například v oblasti IT. Kanceláře open-plan jsou typické zejména pro call centra nebo business process outsourcing (BPO), tedy externí zajišťování firemních procesů,“ říká Jaromír Smetana, Chairman DTZ Praha. Call centra provozují například poskytovatelé telekomunikačních služeb, ale i pojišťovny či banky; outsourcing firemních procesů poskytují firmy jako Accenture, Siemens a další. Z původně českých firem provedla masivní přechod na open-plan například ČSOB v souvislosti s přestěhováním 2500 zaměstnanců z tradičních kancelářských prostor v centru do moderního sídla v Radlicích.

Společnost DTZ ve studii European Workplace Trends uvádí, že uspořádání open-plan je preferováno zejména v oborech informačních a komunikačních technologií, obchodu, mediálních a vydavatelských koncernů.

Naopak finanční, farmaceutické a právní firmy upřednostňují tradiční, oddělené kanceláře.

Pro uspořádání open-plan může být důležitým motivem i úspora nákladů. Náklady na pracovní jednotku jako takovou možná nejsou výrazně nižší, ale v počáteční fázi není třeba investovat tak velké částky do výstavby příček, vybavení kanceláří a ani investice do úpravy prostor při vracení kanceláří zpět pronajímateli není tak nákladná. „Je zajímavé, že zatímco v západní Evropě každoročně stoupají náklady na pracovní místo, trend rozšiřování modelu open-plan s tímto až tolik nesouvisí,“ doplňuje autor studie „European Workplace Trends“ Tamás Polster z londýnského DTZ. „Rozdělení pracovního prostoru vychází silně z kulturní tradice i politiky zaměstnavatelů.“ Kupříkladu Německo a Švédsko mají největší podíl pracovníků na částečný pracovní úvazek.

Švédsko pak poskytuje svým zaměstnancům největší autonomii při volbě pracovní doby. DTZ vypracovala výzkum srovnávající kancelářské trendy v těchto zemích EU: Velké Británii, Nizozemsku, Švédsku, Francii, Belgii, Španělsku, Maďarsku, Německu a Portugalsku.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud