Kanceláře v centru Prahy zlevňují | E15.cz

Kanceláře v centru Prahy zlevňují

Klesající poptávka po nových kancelářích se začala odrážet na cenách za pronájem. Ačkoli se developeři dál snaží držet dřívější nabídkové ceny, jejich výše doznává po vyjednávání často výrazných změn.

Pokles nájemného způsobuje v praxi hlavně stále větší škála pobídek, jako jsou nájemní prázdniny či příspěvky na vybavení a úpravu interiérů Ceny tlačí dolů, kromě nadbytku volných prostor v loni dokončených projektech, i fakt, že řadě firem končí nájemní smlouvy. Majitelé nemovitostí se všemožně snaží udržet stávající klienty. „Pokud bude nájemce renegociovat smlouvu, doporučujeme vyjednávat. V současné době se našim agentům podařilo docílit snížení ceny o 10 až 20 procent,“ uvedl Filip Rerko z poradenské realitní společnosti King Sturge. Nejstabilnější zůstávají ceny v centru Prahy. „Nejvyšší dosahované nájemné je tady za poslední tři čtvrtletí stabilní a dosahuje 23 eur za metr čtvereční měsíčně,“ potvrzuje Jan Lovětínský z realitní firmy CB Richard Ellis. Například v Palladiu na náměstí Republiky je z celkem 19 500 metrů čtverečních kancelářských prostor aktuálně volných pouze 400 metrů čtverečních. „K jednání jsou otevření developeři s projekty v Praze 4, 7 a 8, kde je nabídka volných prostor v současné době nejvyšší,“ doplnil Rerko.

#####Výrazný propad obchodů

Podle CBRE bylo v prvním čtvrtletí zobchodováno o 41 procent méně kancelářských ploch než za stejné období v loňském roce. Největší transakcí bylo dojednání výhodnějších nájemních podmínek pro společnost Hewlett-Packard v BB Centru v Praze 4. O kolik méně nyní nájemce zaplatí, však realitní firma Jones Lang LaSalle neuvedla. Realitní agenti se také stále víc setkávají s takzvanými podpronájmy, kdy firma vázaná dlouhodobou nájemní smlouvou hledá dalšího nájemce pro své prostory, které za aktuální ekonomické situace nepotřebuje. Druhou největší transakcí na pražském trhu byl právě podpronájem prostor v Raiffeisen Centru v Praze 4 společnosti State Fund for Environmental Affairs.

#####Mimo Prahu se staví hlavně v Brně a v Olomouci

Pokud se podíváme na vývoj trhu s kancelářskými prostorami mimo Prahu, větší aktivitu lze zaznamenat pouze v Brně a v Ostravě. I když například právě v Brně se za posledních devět měsíců dokončila pouze jediná kancelářská budova. Celkový objem moderních kancelářských ploch v Brně dosáhl na konci prvního čtvrtletí roku 2009 hodnoty 211 200 m2, z čehož se 70 procent nachází ve vnitřním městě. Od poloviny roku 2008 bylo v Brně pronajato 40 400 metrů čtverečních kancelářských ploch. „V následujících dvou letech očekáváme dokončení 54 400 metrů čtverečních kanceláří. Zároveň jsme zaznamenali dalších 40 tisíc metrů čtverečních, které mohou být v daném termínu dokončeny,“ říká Helena Hurábová z oddělení pronájmů CB Richard Ellis. Nájemné se v Brně pohybuje mezi částkami 12,50–13,50 eura/ m2/měsíc ve vnitřním městě a 10–12,50 eura/ m2/měsíc v městě vnějším. V Ostravě bylo od konce prvního pololetí loňského roku dokončeno 21 600 m2 moderních kancelářských ploch v projektech Orchard a Nordica. Za posledních devět měsíců se v Ostravě pronajalo 24 tisíc m2 kanceláří.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!