Kancelářský trh loni poklesl, skladům se poměrně dařilo | E15.cz

Kancelářský trh loni poklesl, skladům se poměrně dařilo

V Praze se v roce 2010 pronajalo 214 700 metrů čtverečních moderních kanceláří, což je meziroční pokles zhruba o 12 procent. Klesl také objem kanceláří, které stavitelé uvedli na trh. Vyplývá to z údajů sdružení poradenských společností Prague Research Forum.

Číslo o pronajatých kancelářích vylepšují obnovené smlouvy nájemců, takzvané renegociace. Na pronájmech se loni podílely ze 42 procent, v roce 2009 to byla přibližně třetina. Za rok 2010 přibylo v Praze 41 794 čtverečních metrů kanceláří. Předloni to bylo 161 700 metrů čtverečních. „V roce 2011 očekáváme dokončení téměř jednoho sta tisíc metrů čtverečních nových kancelářských prostor, další budovy jsou již ve výstavbě i s plánovaným dokončením v roce 2012,“ uvedli odborníci. Nájemce v hlavním městě postrádalo v závěru loňského roku 13,2 procenta kancelářských prostor. V Praze bylo na konci roku 2010 celkem 2,7 milionu metrů čtverečních moderních kanceláří. Na 68 procent z nich patří do moderní třídy A, zbytek tvoří kanceláře třídy B. V posledním čtvrtletí roku byly dokončeny čtyři menší budovy: nová budova ČEZ a rekonstrukce budovy Budějovická 1 v Praze 4, VN17 a Havlíčkova Plaza v Praze 1.

#####Přitahují zejména Praha 4 a Praha 8

[file:9005:small:right]

Nejvyšší neobsazenost kanceláří vykazovala na konci roku Praha 7, dále Praha 6 a Praha 9. Naopak nejnižší neobsazenost měly Praha 2, Praha 5 a Praha 3. Nejvyšší dosahované nájemné ve čtvrtém čtvrtletí roku 2010 v centru města zůstalo na úrovni 20–21 eur za metr čtvereční na měsíc. Ve vnitřním městě v oblasti Pankráce se nájemné pohybovalo kolem 15 až 16 eury za metr čtvereční na měsíc, zatímco v okolí Anděla a v Karlíně dosahovalo až 17,5 eura za metr čtvereční na měsíc. Ve vnějším městě se nejvyšší dosahované nájemné v tomto čtvrtletí pohybovalo v rozmezí 13 až 14,5 eura za metr čtvereční na měsíc.

#####Trh průmyslových nemovitostí dosáhl na rekordní čísla

Naopak trhu průmyslových nemovitostí se loni z hlediska pronájmů mimořádně dařilo. Podle sdružení poradenských firem Industrial Research Forum dosáhla loni poptávka po nových průmyslových nemovitostech objemu 785 200 metrů čtverečních, z toho přibližně 20 procent tvoří renegociace. „V loňském roce došlo k prodloužení řady nájemních smluv nebo firmy expandovaly a ke stávajícím prostorám si pronajímaly další. To se v doposud rekordních letech 2006 a 2007 nedělo, tenkrát se převážně podepisovaly nové nájemní smlouvy. Právě smlouvy uzavřené v období boomu dnes dobíhají a nájemci je často prodlužují,“ říká Jaroslav Kaizr, vedoucí týmu pronájmu průmyslových ploch v pražské kanceláři Cushman & Wakefield.

V České republice se v současnosti nachází 3,5 milionu metrů čtverečních moderních skladových a výrobních ploch třídy A. Z toho je zhruba 362 300 metrů čtverečních těchto ploch neobsazených, míra neobsazenosti tak dosáhla výše 10,4 procenta. „Očekáváme, že nepronajatost bude dále klesat. Podíl pod deset procent však již znamená nedostatečnou nabídku a to může vést k tlaku na zvýšení nájemného. Bude se to týkat především regionů s omezenou nabídkou ploch k pronájmu,“ říká Jaroslav Kaizr.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!