Kapitán je pro tým žolíkový hráč | E15.cz

Kapitán je pro tým žolíkový hráč

Filip Kadeřábek

Ústeckému volejbalovému klubu ekonomika už delší dobu nepřeje. Vždy se ale může spolehnout na svého kapitána. Milana Bicana.

Mladému týmu dodává sedmatřicetiletý Milan Bican, kapitán volejbalového klubu Ústí, na palubovce sebedůvěru. Talentovaní mladíci ho uznávají.
„Je obrovskou zkušeností s ním hrát a trénovat. Navíc na to, o kolik je starší, mezi nás výborně zapadl,“ chválí kapitána Severočechů o patnáct let mladší Martin Vodvárka, který v týmu celý podzim hostoval.
Loni si Milan Bican zranil rameno a v letošní sezoně je takovou „děvečkou pro všechno“. Týmu se oproti letním prognózám daří a bojuje o senzační šesté místo, které zaručuje přímý postup do play-off.
V krizových situacích kapitán chodí na hřiště, aby tým uklidnil. Navíc je připravený zaskočit na jakémkoliv hráčském postu.

Co byste řekl člověku, který by vám v létě před sezonou tvrdil, že se bude Ústí po odehrané třetině extraligy pohybovat v horní části tabulky?

Já jsem tak nějak pořád doufal, že bychom na podobné pozici mohli umístit. Teď se nám konečně povedlo vyhrát několik zápasů a situace je výborná. Čeká nás závěrečná třetina základní části soutěže a to pro nás bude ještě hodně těžké.

Hodně lidí ústecký tým odepisovalo, proč jste manšaftu od začátku věřil?

Jsem optimista a neumím jít do sezony, která by nestála za nic. Šli jsme do toho s týmem, který byl nějak poskládaný. Že skončilo hostování Martinu Vodvárkovi, jsme počítali. Teď tu máme nového univerzála. Je jím Petr Žáček. Takže uvidíme, jak to v novém složení bude šlapat dál.

Ústecký celek je věkově ještě dost mladý, zvládne napínavý závěr před play-off i po psychické stránce? V posledních sezonách jste právě dramatické koncovky nezvládli.

Sezona je lépe rozjetá a kluci tu už pár let hrají. Je pravda, že se nám to poslední dva roky nepovedlo a skončili jsme těsně za postupem, devátí. Ale teď už jsou, myslím, kluci obrnění. Letos jde do play off deset týmů, takže v něm už vlastně jsme. Boj bude spíše o šesté místo, které zaručuje přímý postup.

Složení volejbalového týmu na Klíši se daří držet už nějaký ten rok celkem pohromadě. Vidíte, že by dělal nějaké pokroky?

Samozřejmě každý rok je znát. Mentálně i herně. A držíme také více spolu.

Loni vás trénoval šéf klubu Miroslav Přikryl, změnil něco příchod trenéra Miroslava Malána?

Sezona pod vedením pana Přikryla nebyla vůbec špatná, ale samozřejmě že Blafák, jak říkáme trenérovi Malánovi, tomu dal něco svého, nového a kluci mají trošku změnu. Byl to krok správným směrem.

Jak vás zasáhla zpráva o prodeji a odchodu Filipa Habra po sezoně do Českých Budějovic?

Nevěděli jsme to. A vedení klubu informaci jistě chtělo utajit až do konce sezony. A zpráva se provalila už teď. To je ale volejbal. Byla tady už spousta lidí, co začali hrát a poté odešli. Můžu vzpomenout třeba na Láďu Sobotku nebo Jakuba Salona, Míru Bezděku a další.

Filip je teď pro Ústí, dá se říci, nenahraditelný. Co bude, až odejde?

Vedení už na řešení pracuje. Manažer dostal dokonce čtyři nebo pět nabídek. Takže můžeme vybírat. Ale záležet bude také hlavně na finančních možnostech.

V jaké se cítíte formě po loňském nepříjemném zranění a operaci ramene?

Čím dál tím líp a líp. Manšaftu se ale zkrátka daří, takže do hry tolik nezasahuju. Na tréninku plním roli spíše druhého nahrávače, pozice smečaře se mi už trochu vzdaluje.

Do zápasů teď chodíte většinou jako žolík a zkušený článek, který má týmu pomoci. Je to také tím, že už rameno nesnese plnou zátěž?

Chodím spíše nahrávat, na post smečaře už nemám ani ten pravý tréninkový rytmus. Cítím, že na smeči to není ono, takže se soustředím na nahrávku. Od začátku sezony jsem v týmu s tím, že kdokoliv vypadne, měl bych ho zastoupit. Je jedno, jestli na smeči, liberu nebo nahrávce.

Je to vaše nová role v týmu?

Je to tak. Spolu s tím plním i takovou funkci druhého trenéra, který by měl klukům poradit, jak na hru a ukázat novému trenérovi, jak věci u nás fungují.

Každý rok se spolu bavíme, co s vámi bude po skončení sezony. Zda-li nechystáte pověsit volejbalový dres na hřebík. Každý rok ale evidentně máte týmu stále co dát.

Je to pravda, příští rok mi bude zase o něco víc, ale zatím jsem mluvil s panem Přikrylem, který tým nechce rozpustit. Takže bych měl zůstat.

Nepříznivou finanční stránku řeší klub už delší dobu. Zasáhla český volejbal hodně ekonomická krize?

Určitě. Dva manšafty jsou v hodně velké  krizi. Na druhou stranu na scénu vyjel EkoSolar Zlín. Je dost silný, podobně jako Jihostroj Budějovice. Ani Dukla Liberec na tom není špatně. Volejbalisté se začínají dělit na bohaté a chudé týmy.

Vše záleží na jednom silném sponzorovi?

To je právě ono. Kladno loni vyhrálo extraligu, odešel jim sponzor, a kde jsou letos. Dobře na tom není ani Brno. Nebo tenkrát se Spolchemií v Ústí. Vyhráli jsme titul, odešel sponzor, další sezonu jsme nějak dohráli a tým potom zanikl.

Dá se u volejbalu uživit i po skončení kariéry?

Dá, ale pouze u dobře sponzorovaného mančaftu. V Ústí moc ne, ale já doufám, že se to zlepší. Prostředky bychom mohli mít.

Se Setuzou Ústí jste získal tři domácí tituly, v dalších třech finálových soubojích jste v dresu Ústí a Liberce třikrát neuspěl. Jak dlouho vlastně na severu Čech jste?

V roce 1991 jsem byl v Ústí už jako dorostenec. Potom jsem šel do Liberce, zpět do Ústí, kde jsme v roce 1995 vyhráli první titul. Hrál jsem i za Perštějn, ve Francii a v roce 2004 jsem se vrátil do Ústí.

Čím si vás Ústí získalo?

Jsem rodák z Karlových Varů a tady u Labe jsem si našel manželku. Kromě ní jsem se tu usadil také díky skvělému zázemí, které tady volejbal vždy měl a má. Je tu prostě pohoda.

Stručné informace

Jméno: Milan Bican
Přezdívka: Knedlík
Věk: 37 let
Pozice: smečař
Kariéra: Dukla Liberec, Setuza Ústí, Spartak Perštejn, Arago Seté (FR), Dukla Liberec, SKV Ústí
Reprezentace: MS v Japonsku 1998
Volejbalové motto: Parta nade vše

Autor: Filip Kadeřábek
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!