Kaple vydala vědcům svá tajemství | E15.cz

Kaple vydala vědcům svá tajemství

V nenápadné kapličce uprostřed hradeckého sídliště objevili památkáři zcela nečekaně nástěnné malby.

Když počátkem roku začaly práce v okolí kapličky stojící spolu s kostelem Panny Marie na Slezském Předměstí v Hradci Králové, mělo jít o běžnou opravu. Na památkáře však čekalo překvapení, které může změnit pohled na význam místa zvaného Na Rožberku, kde se u pramene odedávna scházeli poutníci, a které stálo daleko za městskými hradbami. Uvnitř kapličky objevili několik nástěnných maleb.

„Býval tam pramen, ke kterému má dosud natažené kořeny javor, který stával opodál. Ty narušily dlažbu, takže jsme začali s její opravou. Chtěli jsme také vnitřek kapličky vymalovat,“ říká vedoucí odboru památkové péče hradeckého magistrátu Jan Falta. Restaurátorský průzkum nechal podle vlastních slov udělat z opatrnosti.

Objev je v Hradci jedinečný

„Předpokládali jsme, že tam nic nebude. Jaké bylo naše překvapení, když se začala objevovat tvář mladíka, kterou jsme později identifikovali jako klečícího anděla. V další sondě se pak objevila zlatá korunka. Přáli jsme si, aby to byla Panna Marie s Ježíškem. To se nakonec prokázalo. Jde o obraz, který je velmi dobře zachovaný,“ přibližuje Falta.

Nyní zdobí interiér kapličky ústřední obraz s Pannou Marií a Ježíškem, andělé po obou stranách a modrá kopule se zlatými hvězdami nad nimi. O významu maleb svědčí drahá barva.

„V Hradci jsme dosud nic podobného neobjevili, a už to ani nečekáme. Kostely jsou zmapované, a pokud měly ostatní kapličky vnitřní výzdobu, tak již zanikla a nemáme ji ani zdokumentovanou. Zajímavé je, že na malbě byl použitý pigment, který byl na svoji dobu velmi drahý. Kaplička přitom stála daleko za městem. Kolem byly jen zahrady a občas nějaká usedlost. To by mohlo ukazovat na to, že kaplička i celé místo bylo významnější, než si myslíme,“ řekl Falta.

Pro restaurátorku Kamilu Hamákovou šlo o objev roku.

„Vlastně si ani nevzpomínám na podobné překvapení. To přišlo nejprve hned po prvním nálezu a potom po rozšířeném průzkumu, kdy se objevila celá podoba maleb,“ říká restaurátorka Kamila Hamáková. Doba a okolnosti vzniku maleb jsou nejasné. Více by mohlo napovědět další bádání, které se nyní přesune do archívů. „Je zde několik různých vrstev nátěrů. Víme, že nejstarší jsou andělíčci a obraz Panny Marie na oltáři je z pozdější doby. Dokládá to průzkum omítky. Více se dá částečně zjistit třeba podle pigmentu. Díky tomu víme, že ústřední malba je barokní,“ říká Falta.

Modře vybarvený vnitřek kopule se zlatými hvězdami připomíná planetárium. „To je další příběh. Původní zřejmě okrová barva je překrytá novější světle modrou a na ní je ještě tmavě modrá barva. Oba modré odstíny se překrývají a tvoří jeden výtvarný celek,“ vysvětluje Falta.

Kaplička vznikla v osmnáctém století. Přesnější údaje se rozcházejí. Nad vchodem je sice letopočet 1709, ale podle Falty jde o mýlku.

„Ze spisku z minulého století máme údaj o roku 1769. Domníváme se však, že jde spíše o rok 1799, protože uvnitř kapličky je tento údaj vyrytý až do omítky. Je možné, že při opravách portálu za první republiky byl nápis tak poškozený, že si zjednodušili práci a prostě jej změnili na 1709. To by znamenalo, že kaplička stála dříve než hradecká pevnost. My však máme údaj o tom, že vznikla až později,“ uvádí Falta.

Vedle kapličky stojí novorománský kostel Neposkvrněného Početí Panny Marie z dvacátého století. Ještě před stavbou kapličky stával blízko kopec zvaný Rožberk, který posloužil jako materiál pro stavbu hradecké pevnosti.
„Dalším důvodem bylo zabránění případnému nepříteli, aby se mohl za vrchem schovat a útočit na město. Těžko říci, jak byl kopec velký, ale byl zakreslený v mapách,“ říká Falta.

Nakonec se hradecká pevnost bojů nedočkala.

„Měla jen strategickou úlohu. Roli sehrála po bitvě u Hradce Králové v roce 1866, kdy se do ní nemohla dostat ustupující vojska, která se v ní chtěla zachránit. Okolí bylo totiž zatopené,“ dodává Falta.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!