Karolína Richvalská střílí jako o život | E15.cz

Karolína Richvalská střílí jako o život

Házenkářka Sokolu Poruba Karolína Richvalská patří k nejlepším střelkyním v nejvyšší soutěži.

Teprve první sezonu hraje házenkářka Sokolu Poruba Karolína Richvalská nejvyšší domácí soutěž W.H.I.L. Přesto si devatenáctiletá hráčka v soutěži počíná jako ostřílená matadorka, která patří k nejlepším střelkyním soutěže.
V dosavadních třinácti odehraných kolech vstřelila dvaaosmdesát branek a je na pátém místě v tabulce střelkyň. „Loni ještě v první lize se mi tak střelecky nedařilo. Takovou střeleckou formu, jako mám teď, jsem snad ještě neměla,“ pochvaluje Richvalská.

Smutek po juniorském mistrovství světa

Poruba jako nováček soutěže se zatím nachází na jedenáctém místě tabulky a v soutěži není jen do počtu. I v zápasech s papírově silnějšími týmy hraje rovnocennou partii. „V sezoně mě mrzí pouze dvě utkání, která nám nevyšla. Jedno s Olomoucí, kde jsme byly přemotivované a zápas nezvládly. A druhý zápas byl proti Veselí nad Moravou. Tam jsem měla spoustu šancí, ale tehdy mě vychytala zkušená Lenka Černá,“ posteskla si Richvalská.
Talentovaná házenkářka je odchovankyní Sokolu Hrabůvka, se kterým se stala v roce 2007 mistryní republiky v mladších dorostenkách. O dva roky později slavila stejný úspěch i ve starších dorostenkách. „Ráda na to období vzpomínám. Za největší úspěch ale považuji, že jsem se dostala do juniorské reprezentace, s níž jsem startovala na letošním mistrovství světa. Takovou kaňkou je akorát to, že jsme nepostoupily ze skupiny. Přála jsem si uspět,“ dodává Richvalská.
Pro letošní rok si porubská levá spojka přeje zachránit soutěž, do které se v této sezoně Sokol dostal. „Bude to nesmírně těžká práce, ale dokázaly jsme porazit Most nebo Jindřichův Hradec, což jsou naši největší konkurenti, a ukázaly jsme i v jiných zápasech, že na nejvyšší soutěž stačíme. Až se všechny v lize otrkáme, budeme mít na víc než hrát vespodu tabulky,“ říká odhodlaně Richvalská.
O služby ostravské hráčky stála před letošní sezonou i Slavia Praha, dosavadní lídr soutěže, který letos z třinácti zápasů prohrál pouze jednou. „Nabídka mě potěšila, ale kvůli škole jsem se rozhodla zůstat v Ostravě. Pokud budu podávat stále dobré výkony, přijdou i jiné nabídky,“ věří Richvalská.
Ta letos začala prvním rokem studovat vyšší zdravotní školu. „Až dostuduji, bude ze mě nutriční terapeut. Budu sestavovat jídelníčky,“ doplnila Richvalská.

Richvalská málem skončila v brance

Jejím házenkářským snem je zahrát si německou nebo rakouskou ligu. „Ne kvůli penězům, ale kvůli tomu, abych poznala jinou házenou, jak to chodí jinde. A na vlastní kůži si zkusila Německo, o kterém většina házenkářů mluví jen v dobrém,“ vysvětlila hráčka.
Současný trenér Aleš Chrastina tvrdí, že to není nereálné. „Je velice perspektivní. Má na to, aby se v budoucnu stala jednou z nejlepších reprezentačních spojek u nás. A co se týká zahraničního angažmá, má dobře našlápnuto,“ chválí Chrastina.
Nechybělo však moc a z kvalitní střelkyně mohla být brankářka. „S házenou jsem začala v páté třídě, kdy mně moje třídní učitelka řekla, že bych to měla zkusit. Že dobře házím a chytám. Já se od začátku stavěla pořád do branky. Až v Hrabůvce, kde jsem začínala, mě postavili do pole,“ prozradila Richvalská. Začínala u trenéra Tomáše Bárty, který si ji vyhlédl při projektu „Pryč s nudou, pojďme hrát házenou“, který oddíl z Hrabůvky organizuje. „Na Karolínu si pamatuji, že vždycky byla samá ruka, samá noha a nepatřila k těm nejlepším. Až v dorosteneckém věku začala ukazovat, co v ní je. Před čtyřmi lety jsem jí řekl, ať vydrží, že roste pro nejvyšší soutěž. Začátky ale měla u mě těžké. Kolikrát mě na hřišti vytočila tak, že nechybělo moc, abych jí nafackoval,“ směje se Bárta. Richvalská vydržela. Házenou hraje devátým rokem a jen tak nemíní končit. „Budu hrát, co mi síly budou stačit. Házená je vášeň,“ má jasno Richvalská.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!