Katastr nemovitostí dozná drobných úprav | E15.cz

Katastr nemovitostí dozná drobných úprav

Poslanecká sněmovna na konci října schválila novelu katastrálního zákona, která přináší některé změny v poskytování údajů z katastru nemovitostí umožňující účinnější kontrolu.

Novela zákona má umožnit, aby návrhy na zápis do katastru nemovitostí bylo možné podávat elektronicky pomocí elektronického podpisu. Běžných výpisů z katastru nemovitostí s údaji v rozsahu jednotlivých nemovitostí se navrhované změny netýkají. „Informace o vlastnictví konkrétní osoby v rámci celé ČR, kopii kupní smlouvy nebo rozsudku bude podle novely moci získat jedině žadatel, který se identifikuje a uvede účel, pro který tyto výstupy potřebuje. Případné zneužití těchto výstupů pak bude řešit Úřad pro ochranu osobních údajů. Jsem přesvědčen, že tato úprava výrazně zlepší situaci v oblasti ochrany osobních dat občanů,“ uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Smyslem novely je podle jeho slov zvýšit kontrolu nad poskytováním některých dat při zachování zásady veřejnosti katastru, se kterou počítá i návrh nového občanského zákoníku. Nebude možné nahlížet přímo do sbírky listin, poskytovány budou pouze kopie listin na základě písemné žádosti. Bude tak plná kontrola nejen nad tím, kdo získává jaké údaje o přehledu vlastnictví z území České republiky, ale i ze sbírky listin.

#####Zápis se zdražovat nebude

Naopak vládní návrh, který měl zdražit zápisy práv do katastru nemovitostí, ve sněmovně nakonec neprošel.

V závěrečném čtení mu chyběly dva hlasy. Proti byli sociální demokraté a k nim se se svým zamítavým postojem připojil i lidovec Ludvík Hovorka. Komunisté se zdrželi. Návrh počítal s tím, že poplatek zůstane na 500 korunách, ale platit se mělo za každou zapisovanou nemovitost. Například za rodinný domek s příslušenstvím by se platilo třeba 1000 nebo 1500 korun. Zamítnutá novela ale řešila i jiné věci. Měnila kromě jiného způsob podávání žalob na rozhodnutí katastru. Měla umožnit očistit nemovitosti od některých starých práv tak, aby jimi vlastníci mohli třeba ručit za hypotéku.

Řadě poslanců se navýšení platby za zápis do katastru nemovitostí nelíbilo.

Jedním z nich byl i Hovorka, který předložil vlastní pozměňovací návrh, ale ten neprošel. Ministr zemědělství Petr Gandalovič ale doufá, že se podaří zákon schválit znovu. Nyní tedy platí dosavadní stav, kdy se platí 500 korun, řekl novinářům. „Tato částka se neměnila od roku 1994 a v České republice je tato částka nejmenší v celé Evropě,“ zdůraznil. Podle jeho slov je nutné získat finanční prostředky pro urychlení procesu digitalizace dat z katastru. „Na tom by se podíleli především ti, kteří o tyto vklady žádají,“ míní ministr. Vládní řešení tak podle něj přenášelo větší díl finanční zátěže například na developery. „Myslím si, že je škoda, že někteří poslanci tento záměr pochopili zcela opačně a nepodpořili tento návrh zákona,“ upozornil Gandalovič.

#####Práce katastru se zrychluje

Informace z katastru nemovitostí poskytují katastrální úřady. Ročně vyřídí přibližně 1,7 milionu požadavků nejen v listinné podobě, ale také dálkovým přístupem ve formě úředních elektronických výstupů označených tzv. elektronickou značkou, která je ekvivalentem zaručeného elektronického podpisu. Elektronickou cestou bylo v roce 2007 uspokojeno téměř 1,5 milionu požadavků. K dalšímu rozšíření využití elektronické formy dochází v rámci projektu Czech POINT. „Práce katastrálních úřadů se v posledních letech velmi zrychlila, vklady práv do katastru nemovitostí jsou nyní prováděny běžně do dvou týdnů od podání návrhu. K velkému zlepšení došlo i v Praze, kde dlouhé čekání na vklad bylo v minulosti velmi vážným problémem. Dnes je v Praze průměrná doba čekání na vklad práva již méně než 1 měsíc,“ dodal ministr.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!