Každá situace má své řešení | E15.cz

Každá situace má své řešení

Nejen s prodeji komerčních areálů, továren, velkých činžovních domů či dalších nemovitostí, ale také s řešením na první pohled nepatrných problémů spojených s většími i menšími transakcemi se setkávají obchodníci ze společnosti Naxos, která patří k lídrům na českém realitním trhu a je největším dražebníkem v zemi.

Ocitají se tak v situacích, kdy musejí uplatnit nejen svoji hlavní odbornost, ale také mnohé další schopnosti. Zvládání takových situací vyžaduje podle člena představenstva Naxosu a odborníka na realitní trh Libora Nevšímala znalosti nejrůznějších detailů souvisejících s obchodem. Ten doporučuje všem, kdo chtějí investovat do nemovitosti a právě se rozvádějí, aby si raději nejdříve právně vyřešili rozdělení majetku.

„Jeden takový investor vydražil v Praze výnosovou nemovitost – areál za 26 milionů korun do společného majetku se svou ještě právoplatnou manželkou. Teprve několik dní po posledním odklepnutí dražebního kladívka si uvědomil, že by jí musel dát polovičku. Proto raději vydraženou cenu, zřejmě po poradě se svým advokátem, nezaplatil a dražbu tak zmařil,“ vypráví Nevšímal. Vydražitel pak podle jeho slov raději zaplatil za toto zmaření dva miliony korun, než aby přišel o třináct milionů.

#####Dražba rodinného domu v utajení

Podstatně hůř dopadl podnikatel, který si v menším městě na Příbramsku v areálu bývalé továrny otevřel výrobnu. „Vrhl se do výroby ve své fabričce a měl až příliš velké, nereálné plány. Nemalé byly i půjčky, které si vzal u bank a které se pohybovaly v řádu desítek až stovek milionů korun. Zpočátku si vypracoval postavení a renomé, ale jeho podnikatelská fantazie přerostla v cosi nezdravého a iracionálního. Neekonomicky vedená firma nakonec zkrachovala,“ uvádí Libor Nevšímal. Podnikatelův pád byl spojen s rodinnými rozpory, a když byl v poslední fázi prodáván v dražbě jeho dům, vše se domlouvalo konspirativně, aby se o tom nedozvěděla jeho manželka.

Nic před sebou naopak nemusela navzájem tajit jiná rodina, která vydražila areál v Kutné Hoře. „Manželé si ale špatně vypočetli, kolik by stála rekonstrukce a jaké by byly výnosy. Když si pak až po dražbě nechali znovu a podrobněji vše spočítat, zjistili, že by celý projekt byl prodělečný,“ vypráví Nevšímal. Manželé nakonec dražbu zmařili a stálo je to více než milion korun. V tomto případě odborník doporučuje před dražbou vše důkladně propočítat a zvážit.

#####Léčba dluhů bývá bolestivá, ale účinná

Svoji svízelnou situaci nyní řeší majitel menší firmy, který má dluhy kolem deseti až patnácti milionů korun a obrátil se na Naxos, aby mu pomohl efektivně prodat část majetku. „Zúčastnili jsme se jednání v bance a podnikatel dostal volnou roku k tomu, aby se pokusil naším prostřednictvím zpeněžit některá svá aktiva a narovnal tak či zcela splatil své závazky. Zhodnotili jsme spolu s ním stav jeho majetku a navrhli mu nejvýhodnější způsob, jak získat finance potřebné pro splnění dohody s bankou,“ říká ředitel oddělení péče o klíčové zákazníky Naxosu Miroslav Grunt. Odborníci z této společnosti poradili zadluženému podnikateli i v právních otázkách.

V současné době je připravována dražba jeho pozemků a našla se i cesta, jak zpeněžit jeho spoluvlastnický podíl na nemovitostech zděděných po rodičích. Pravděpodobně mu ale zůstane dům, v němž bydlí se svou rodinou. „Vypracovali jsme i krizovou variantu, která počítá i s prodejem této nemovitosti. V takovém případě bychom mu pomohli vybrat a zakoupit jinou nemovitost, do níž by se pak mohl s rodinou přestěhovat,“ uvádí Grunt. Celá situace je podle jeho slov pro podnikatele sice velmi bolestivá, ale v případě, kdy by nezačal své problémy řešit, by s největší pravděpodobností přišel o veškerý svůj majetek.

#####Hledají se dědicové

Když Naxos prodával středně velký činžák v Praze, jehož součástí byl také autoservis, zjistil, že jeho vlastníci jsou členové neobyčejně rozvětvené rodiny. Ti navíc kdysi emigrovali, a tak žili na různých místech světa. „Bylo těžké najít majitele v Kanadě, v Argentině, ve Švýcarsku či v Izraeli. A když jsme vše dotáhli a vyřídili, stalo se, že jeden z nich zemřel. A ten měl zase další tři až čtyři dědice v různých zemích,“ vypráví Libor Nevšímal a dodává, že se tento obchodní případ táhl několik let, než se podařilo vše vyřešit.

#####Nečekaný investor

A v budově sídlila také pobočka banky, která byla jeho klientem a potřeboval ji i k tomu, když si například chtěl uložit zlato do sejfu. Navíc plánoval další expanzi své firmy,“ říká projektový manažer Naxosu Jan Sachr. Tento obchodník před transakcí zaujímal podle jeho slov zhruba desetinu pronajatých ploch, a tak mohl těžko někdo očekávat, že právě on bude novým investorem. Úspěšný obchod byl realizován i vzhledem k tomu, že Naxos byl tak jako obvykle pečlivý při oslovování potenciálních zájemců.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!