Kdo doporučil sochaře Stanislava Hanzíka? | E15.cz

Kdo doporučil sochaře Stanislava Hanzíka?

Vznik kontroverzního pomníku někdejšího hradeckého starosty Františka Ulricha provázely podivné okolnosti.

Náměstek bývalého primátora Martin Soukup tvrdí, že magistrát vybral sochaře Stanislava Hanzíka na doporučení Spolku výtvarných umělců Mánes. Jeho předseda to ale odmítá.

„Náš spolek nikoho oficiálně nedoporučil. Ani mu to nepřísluší. Veřejná zakázka, i když se jedná o umělecké dílo, by se neměla obcházet žádným podobným doporučením. Pan Hanzík je kvalifikovaný k tomuto úkolu, ale takových sochařů je pochopitelně více,“ říká současný předseda SVU Mánes Jiří T. Kotalík.

Soukup trvá na tom, že výběr sochaře, který pomník vytvořil, žádné nesrovnalosti nedoprovázely

„Tenkrát jsme jeli na téměř tří hodinovou diskusi do Mánesu, ze které vyplynulo, že by bylo nejlepší, kdyby pomník vytvořil Stanislav Hanzík. Využili jsme zákonných pravidel a o soše rozhodli v jednání bez uveřejnění. Kdybychom vyhlásili nové výběrové řízení, tak by nikdy pomník nestál, “ říká Soukup, který se zasadil o jeho vybudování.

„Pokud někdo něco řekl při nějaké debatě, tak to není žádné oficiální doporučení. Spolek podobné doporučení vydat nemůže,“ dodává Kotalík.

Socha se nelíbí části veřejnosti kvůli technickému provedení, ale i umístění na náměstí Svobody v centru Hradce Králové. „Prostřednictvím Ulricha si místní politici postavili pomník sobě,“ říká mluvčí petičního výboru Štěpán Málek, který vyzval Martina Soukupa na veřejnou debatu. Ta začne ve čtvrtek 2. prosince ve dvě hodiny odpoledne na Fakultě informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!