Kdo má kolo, jede ke Konopišti | E15.cz

Kdo má kolo, jede ke Konopišti

Stovky špičkových i rekreačních jezdců včetně žen a dětí si zasoutěží na tratích u Benešova v rámci Cyklomaraton Tour.

První zářijová neděle patří všem, kdo rádi poměří svoje umění na horském kole s ostatními. V okolí zámku Konopiště se koná pražská část seriálu Cyklomaraton Tour 2010.

„Je to akce pro jednotlivce i celé rodiny,“ říká zástupce pořádající agentury Tomáš Pavel.
Program začne v deset hodin dopoledne dětskými závody. V půl dvanácté odstartuje závod na jedenapadesát kilometrů a o deset minut později vyrazí další účastníci na jedenadvacetikilometrovou trať.

„I ten dlouhý okruh je poměrně snadný,“ poznamenává Pavel. Tři čtvrtiny maratonu vedou po lesních cestách, patnáct procent po asfaltu a zbylých deset volným terénem.

Rodiny to mají levnější

Přihlásit se může každý ještě hodinu před startem. Poplatek za účast je tři sta korun, děti závodí zadarmo a rodiny se berou jako jeden účastník.

Kdo si chce trať vyzkoušet, má šanci už od pátku. Začátek i konec najdou zájemci v hřebčíně Favory u Benic. Tam si účastníci v neděli odpoledne můžou zajezdit na koni, pro děti jsou připravení poníci a osli.
„Uvažovali jsme o Říčanech, aby to bylo blíž Praze, ale tohle spojení s přírodou je ideální,“ podotýká Pavel. Při prvních dvou ročnících Cyklomaraton Tour se osvědčilo, a tak se tam stejná akce uskuteční i potřetí.

Loni byl závod u Konopiště dokonce mistrovstvím republiky v půlmaratonu na horských kolech. Zvítězil Jan Hruška, který dřív startoval na nejslavnějších silničních podnicích včetně Tour de France.

„Docela často a rád si na svoji profesionální kariéru vzpomenu,“ hlásí dnes už pětatřicetiletý Hruška, který obhajuje i vítězství v celém ročníku Cyklomaraton Tour v kategorii třicátníků.

Okruh poblíž Benešova mu sedí. „Je jedním z těch, které se pěkně jedou. I když já bych uvítal větší kopce, aby ve skupině nemohlo soupeřit tolik lidí,“ popisuje Hruška profil trati.

Dohromady se akce zúčastní možná až tisícovka cyklistů, protože několik set se jich představí v nově vypsaném závodu pro specialisty na IT.

Veřejnost je rozdělená do třiceti kategorií podle pohlaví, věku nebo váhy. I muži nad sto kilogramů tak mají solidní šanci, že získají jednu z cen pro tři nejlepší.

Rekreační cyklistka Radka Splítková potvrzuje, že závod u Benešova je vhodný pro každého, kdo má rád jízdu na horském kole.

„Z krásné trati je výhled na Konopiště. Já to beru docela vážně, ale každý si může okruh projet svým tempem. Člověk tam nepotřebuje zrovna vysokou výkonnost. Letos je dokonce možné vyrazit zadarmo bez čísla,“ vysvětluje Splítková.

Oficiální účastníci však mají několik výhod. „Já to znám z minulosti. Pořadatelé vám dají napít i najíst. A když k tomu přidáte ty koně, máte z neděle pěkný zážitek,“ vybavuje si Splítková, která nevynechá ani letošní závod.

Nuda u dětí nehrozí

V porovnání s minulostí věnují organizátoři ještě větší pozornost nejmladším účastníkům. Kromě toho, že si můžou zasoutěžit v Tygříkově poháru, na ně čekají doprovodné akce.

K loňské novince, kterou byl dětský koutek, přibyl speciální kiosek se zdravými dobrotami. V něm si nejenom potomci závodníků můžou pochutnat na ovoci nebo cereáliích a naučit se dodržovat pitný režim.

Cyklomaraton Tour je zkrátka akcí pro širokou veřejnost a její pražský díl není výjimkou. Tak ještě helmu…

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!