Kdo se příliš nevytáhne, může stavět | E15.cz

Kdo se příliš nevytáhne, může stavět

Pražský model na posuzování vysokých domů se ve světě líbí. Používají ho v Lisabonu i Vídni.

Nevytahuje se moc nad své okolí? Jak se kvůli ní změní pohled na město od Vyšehradu, Hradčan nebo Ladronky? Žádná nová budova, která má v centru Prahy vyrůst, nesmí narušit pohled na pražské panorama. Urbanistům, kteří na to dohlížejí, už rok pomáhá digitální 3D model Prahy.

Do něho se nová budova zasadí a architekti mohou sledovat, jak ovlivní pohled na Prahu z desítek různých míst.

„Chráníme Pražskou památkovou rezervaci, tam se výškové stavby nepřipouštějí. Nejcennější jsou dva pohledy. Jeden je směrem od Národního divadla na Hrad, druhý je z Hradu na Staré Město,“ říká šéf Útvaru rozvoje hlavního města Prahy Bořek Votava.

Model pro Hrad i Castelo

Program si umí s městem pohrát. Dokáže odstranit zeleň, aby byl nový dům dobře vidět. Lze ho zasadit jak do abstraktních kostek, kopírujících reliéf, tak do fotografie.

Model, který se zrodil v Praze a zatím pracuje ve zkušebním provozu, se zalíbil i UNESCO. Pražské know-how teď využívají i urbanisté ve Vídni, Paříži, Lisabonu či Bratislavě.

Má ještě další výhody. Nekontroluje jen výšku domů, ale také jejich zázemí.

„Někdo může namítnout, že například v Bohdalci na slatinách by se daly stavět i vyšší budovy a nebyly by vidět, ale s výškovou stavbou se musí posoudit i okolí, jaká tam je dopravní kapacita, síť městské hromadné dopravy a podobně,“ vysvětluje Votava.

Žádný osamělý prst

A jak to s výškou Prahy vypadá? Mezi evropskými metropolemi patří k těm menším a zatím to tak zůstane. Do hledáčku urbanistů se dostane nový dům už v momentu, kdy o dvě patra převýší průměrnou výšku okolních budov. Někde to je desetipodlažní dům, jinde, například na Jižním Městě, to může být budova s osmnácti patry.

„Hlídáme, aby někde nevznikl osamělý prst a neopakovali jsme tu stejnou chybu jako Montparnasse v Paříži a Pankrác v Praze,“ dodává Votava.

Na věžáky má Praha ještě další metr. Nesmějí přesáhnout daný strop – sto dvacet metrů. „Sto až sto dvacet metrů je maximum, co by Praha mohla unést,“ míní Bořek Votava.

Projekt představila Praha také na veletrzích v Cannes a Mnichově, chce sice přilákat nové investory, zároveň jim ale diktuje limitní výšku, kterou jsou schopni urbanisté připustit. Mezi domácími i zahraničními architektonickými kancelářemi je o službu za několik tisícikorun zájem, město si zase pochvaluje, že má přehled, jaké kde mají developeři záměry.

„Výškovou regulaci jsme zařadili mezi čtyřiatřicet nutných změn, které hoří a které by mohly začít platit už v příštím roce. Ještě předtím než bude schválen nový územní plán města,“ říká ředitelka městského odboru územního plánu Jitka Cvetlerová.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!