Kdy zavřou bary, určí radní | E15.cz

Kdy zavřou bary, určí radní

Magistrát plánuje omezení otevíracích dob restaurací.

Boleslavští štamgasti se musejí mít na pozoru. Radní jim možná brzy začnou určovat, kdy mohou vyrazit do oblíbené restaurace. Rozhodli se totiž využít možnosti stanovit zavírací dobu barů a restaurací. Pokud ruší okolí, upraví ji. Které podniky omezí, bude jasné za tři měsíce. Magistrát si v současné době nechává vypracovat podklady k případné regulaci otevíracích dob. „Chceme nejprve zjistit, kde jsou problematická místa, jakým způsobem můžeme zasáhnout. Kde na to máme právo a kde naopak nemáme,“ řekl primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati.
Podle jeho názoru je tedy možné, že restauracím, barům či hernám v obytných zónách radní nařídí zkrácení pracovní doby.
„O regulaci otevírací doby jsem už něco málo slyšel a nelíbí se mi to. Jsme spíše noční podnik. Lidé k nám chodí hlavně večer. Pokud se město rozhodne, že nám pracovní dobu zkrátí, tak budeme muset skončit, protože se nám výrazně sníží tržba,“ mínil provozní baru U Vočka Martin Pech.
Podklady, které pomohou radním s rozhodováním o regulaci, budou hotové 15. ledna. „Poté si vše vezme na starost tým složený z členů Komisí rady města. Ten materiály vyhodnotí. Výsledek by mohl být do tří měsíců,“ řekl Nwelati. Na vyhodnocování se budou například podílet lidé z Bezpečnostní komise.
Omezení otevíracích dob je podle provozního Viktora Šedého nespravedlivé.
„Stal jsem se živnostníkem, abych byl svým pánem a rozhodoval si o všem sám. Asi jsem se hodně spletl. Jsem zvědavý, zda bude vše transparentí a ne, že to bude o známých na magistrátu,“ řekl Šedý.

Změna má pro i proti

Svaz měst a obcí doporučuje, aby obce případné vydání vyhlášky omezující provozní dobu hostinské činnosti důkladně zvážily. Úpravy mají být účelné v místě, kde dochází k rušení nočního klidu. „Není možné omezovat provozní dobu plošně na celém území obce, ale lze ji omezit v individuálních případech,“ řekl asistent legislativně-právního oddělení Správy měst a obcí Matěj Dědina.
Karel Vávra z Boleslavi s regulací souhlasí. „Přijde mi sice divné, že živnostníkům bude někdo diktovat, co mají dělat, ale na druhou stranu změna pomůže lidem, kteří bydlí v blízkosti restaurace,“ mínil Vávra.

Přípravy města na regulaci

podklady pro regulaci otevíracích dob budou hotové 15. ledna
tým, který podklady vyhodnotí bude pracovat 3 měsíce
skupina lidí, která podklady zpracuje, bude složená z několika komisí rady města

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!