Když jedou městem americká ž ihadla, bolí kdekoho za krkem | E15.cz

Když jedou městem americká ž ihadla, bolí kdekoho za krkem

Jsou neobvyklá i krásná. Jejich majitelé je milují a rádi se jimi chlubí. Řeč je o unikátních autech, která brázdí silnice Kladenska.

Sportovní hvězdy na celém světě si často kupují luxusní či speciálně upravená auta. Mezi ně patří také hokejisté. Ti kladenští nejsou výjimkou.

Černý krasavec z Illinois

Zatímco se ulicemi Kladna projíždějí slavní hráči v mercedesech, BMW či porsche, útočník Vagnerplastu Jaroslav Kalla vystavuje na odiv černý Chevrolet 3100 pickup z roku 1952.

„Vyhlídnul jsem si ho před dvěma lety v televizi při sledování kanálu Discovery, kde vysílají pořad o restaurování aut. Začal jsem objíždět srazy majitelů amerik. Ale takovýhle osmiválcový pickup jsem tam neviděl. Chtěl jsem prostě něco výjimečného,“ vypráví bývalý hokejový reprezentant.

Prostřednictvím kamaráda a zároveň berounského hokejisty Jiřího Haška našel firmu, která mu pětilitrový osmiválec přivezla z amerického státu Illinois.

„Do týdne jsem ho měl před domem. Když s ním vyrazím do ulic, hodně lidí bolí za krkem, jak se za námi otáčejí. Hůř se mi s ním sice parkuje, spotřebu má až šestnáct litrů benzinu na sto kilometrů, ale mám ho hodně rád. Oblíbila si ho i moje žena, což je pro mě důležité,“ říká Kalla.

Přesto kladenský útočník zvažuje, že auto prodá. „Už jsem dal na internet inzerát. Chtěl bych za něj necelých čtyři sta tisíc korun. Uvažuji totiž o koupi nějakého staršího kabria,“ dodává Kalla.

V sousedství zimního stadionu sídlí fotbalový klub SK Kladno. Petr Brabec v jeho areálu takřka denně parkuje s Fordem F150 pickup. Ikonou amerických pickupů a nejprodávanějším autem ve Spojených státech. Evropanovi se může zdát velký a nepraktický, ale Američané na něj nedají dopustit.

Uveze celý byt

„Koupil jsem ho od švagra, který ho před sedmi lety sehnal v jednom pražském autobazaru. Byl rok starý a patřil nějakému Jorge Sanchezovi z jihu USA. V té době s ním v Česku ještě nikdo nejezdil a ani v současné době těchto typů na silnicích není vidět mnoho,“ tvrdí šéftrenér mládeže.

Petra Brabce na autě zaujalo pohodlí, praktické automatické řazení a velký úložný prostor na korbě. „Do kabiny se vejde šest lidí a nákladní prostor se dá zastřešit. Už jsme na korbě i nocovali. Když se tohle auto rozjede, dokáže do kopce přidávat. Spotřebuje až čtrnáct litrů benzinu na sto kilometrů. Když ale jedu moc ekonomicky, není to takový požitek,“ říká Brabec.

Ten musí při jízdě s Fordem pečlivě vybírat, do které ulice může zajet a do které se už jeho šestimetrový kolos nevejde.

„Stalo se mi, že jsem si vybral místo na parkovaní a pak z něj nemohl vyjet. Jsou s ním někdy potíže, ale ještě nějaký čas si ho nechám,“ vypráví Petr Brabec.

Ďábel na čtyřech kolech

Kladenský podnikatel Pavel Orna si před téměř dvěma lety udělal velkou radost. Z Ameriky mu dovezli Chrysler 300 SRT 8. Kladenští tohle stříbrné „žihadlo“ mohou často spatřit v uličkách kolem hlavní třídy. Jeho majitel tam vlastní několik domů.

„Proč jsem dal přednost americké značce před jinými? Podle mne například tam, kde Evropa s auty končí, Amerika začíná. Navíc mě díky dovozu ze Států vyšel zhruba třikrát levněji, než kdybych ho kupoval v Evropě,“ vysvětluje majitel hradu Červený Újezd.

Jeho osmiválcový, částečně pancéřovaný sedan dokáže jet i přes tři sta kilometrů v hodině. Nedávno mu však kompresor v motoru utrhl převodovku. „Nechal jsem si vyměnit manuální za automatickou a ta ten obrovský tlak nevydržela. V servisu ho pak dávali tři týdny dohromady. Je to ďábel na čtyřech kolech,“ říká s úsměvem Orna, který si prý ještě tohle auto pořádně nevychutnal.

Kabrio Indiana Jonese

Jestli by si ale někdo přál vidět opravdu jedinečného krasavce na čtyřech kolech, měl by si počkat až pojede kladenskými ulicemi Auburn Speedster 1936 boattail restaurátora motorových veteránů Václava Rajtra. V Americe, kde auto vzniklo, jich nyní už moc nejezdí. Na starém kontinentě by ho pak zájemce o koupi hledal jen ztěží.

„V Česku jsem asi jediný, kdo v něm jezdí,“ představuje dvoumístný kabriolet podnikatel, který dodává automobily i filmovým produkcím Hollywoodu. Stejný typ účinkoval mnohem později například ve filmové trilogii o neohroženém archeologovi a dobrodruhovi Indiana Jonesovi.

„Můj auburn je zatím filmem nepolíbený. Toužil jsem po něm a koupil jsem ho teprve před rokem. Pochází ze soukromé sbírky. Je jako bonbon pro děti. Málokdo odolá, aby se neotočil. Ptají se na něj staří, mladí, muži, maminy od dětí, prostě všichni,“ tvrdí Rajtr.

Jezdí s ním pouze v létě a prodávat ho zatím nechce. „Chystám se auburna opravit a pak uvidím, jak zajímavá nabídka přijde. Dělá mi jen radost, takže ani nevím, za kolik bych ho byl ochotný prodat,“ dodává slánský podnikatel.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!