Když parta kamarádů hraje divadlo | E15.cz

Když parta kamarádů hraje divadlo

Poprvé stála parta studentů z Opavy na divadelních prknech před čtyřmi lety. Teď připravují vlastní festival.

Do světa divadla se vrhli po hlavě. Parta spolužáků ze Slezského gymnázia se o pátečních večerech bavila pantomimou a později i předem nazkoušenými scénkami. Pak se rozhodli to zkusit naostro, před porotou na přehlídce amatérských divadel. Uspěli. S vlastními autorskými hrami jezdí po České republice. Teď se kluci ze souboru Divadlo vysokozdvižného soumara rozhodli v Opavě uspořádat festival.
Své začátky popisují jako velkou náhodu. Po natočení krátkého filmu na střeše chalupy se rozhodli prorazit na prknech, co znamenají svět. „Úplně bez zkušeností jsem napsal text hry. Na internetu jsme našli přehlídku amatérských divadel v Kojetíně a vyrazili jsme. Až tam jsme vlastně stáli poprvé na jevišti,“ vzpomíná Jiří Karen, autor všech her a zároveň herec.

Napoprvé, a hned cena

I když neměli žádné zkušenosti, byli hodně nervózní a hru si před publikem předem nevyzkoušeli, měli úspěch. „Porotci nás přijali perfektně. Dostali jsme cenu za text a za herecký výkon. To nám dodalo chuť pokračovat,“ říká Karen.
I název jejich souboru je dílem náhody. „Byla to asi ta největší ptákovina, která nás v tu chvíli napadla. Vyjádření absurdnosti, recese,“ směje se Václav Hromada.
Teprve zpětně, až se jich lidé ptali na význam, se pojmenování pokoušeli zdůvodnit. „My jsme soumaři, kteří mají na hřbetu břímě kvalitního amatérského divadla. To se snažíme pozvednout co nejvýše,“ vysvětluje Hromada.
Teď mají na kontě sedm divadelních her, se kterými objíždějí festivaly, kluby, kulturní domy i soutěžní přehlídky. Od abstraktní hry Paka o ztrátě paměti a lidském chování v tísni až po jednoaktovou sci-fi Rovnoběžci, v níž členové kosmického voru Svoboda spravedlnosti hledají Boha. Za největší úspěch považují loňskou účast na celostátní experimentální přehlídce Šrámkův Písek, kam se dostali jako jediný soubor z Moravskoslezského kraje. Pětičlenná parta amatérských herců z Opavy a blízkého okolí se schází každý pátek. Poslední dva roky zkoušejí v Loutkovém divadle. Rekvizity i kostýmy si vyrábějí sami, často hrají v civilu. Doprovází je klavírista z Prahy. „Zkoušíme bez režiséra, to je naše další zvláštnost. Není nikdo, kdo by hru viděl jako celek a dirigoval ji. Navzdory tomu, že by to nemělo jít, jde to,“ vypráví Karen. Před časem ale požádal spolužáka, aby se na jejich zkoušky občas přišel podívat a viděl hru jako nestranný pozorovatel.
Přes týden jsou rozptýlení po celé České republice, studují politologii, ekonomiku či informatiku. Jiřího Karena však amatérské divadlo inspirovalo natolik, že se dal na kulturní dramaturgii se zaměřením na divadlo, je v prvním ročníku. „Začal jsem praxí, teď doháním teorii,“ komentuje to Karen.
Amatérské divadlo pětici Opavanů přineslo nejen aplaus publika, ale také perné chvilky. „Nikdy nezapomenu, jak jsme v ostravské zoo hráli venku inscenaci Hra. Důležitou roli tam hrají karty, ale ty nám rozfoukal vítr. Celou dobu nám do toho křičel papoušek a v důležité replice okolo projel výletní vláček. Lidé nám však tvrdili, že se jim to líbilo,“ vypráví Karen.
A improvizovat museli i na karvinském festivalu Dokořán, když přeskočili část textu. „Hrajeme, hrajeme a najednou jsme zjistili, že něco chybí, že jsme přeskočili pár stránek textu. Museli jsme se násilím vracet zpátky a navazovat,“ dodává Karen. Ačkoliv je autorem všech her Divadla vysokozdvižného soumara, výsledná představení jsou dílem všech. „Do hry vstupují všichni, často se stává, že přímo na zkouškách něco předěláváme,“ popisuje Karen.
I když už zažili i ponorkovou nemoc, divadla se v žádném případě nechtějí vzdát. Jako kamarádi se také scházejí i mimo divadelní zkoušky a představení.

Cesta k festivalu

Letos se pětice dvaceti- až pětadvacetiletých Opaváků pustila do dalšího úkolu. A opět bez předchozích zkušeností. Vymysleli si multižánrový festival. Jejich SoumART FEST se uskuteční v lednu v Loutkovém divadle.
Divákům tam zahrají celý svůj repertoár. Program okoření koncert rockové kapely, vernisáž výstavy obrazů i autorské čtení. Pro návštěvníky mají v plánu zajistit i občerstvení a vše, co se správným festivalem souvisí. „Vypadá to dobře. Ale až v lednu uvidíme, jestli se nám to opravdu do všech detailů povedlo,“ uzavírá Karen.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!