Kila obvazů putují z Opavy do světa | E15.cz

Kila obvazů putují z Opavy do světa

Balíky plné obvazů posílá malomocným do celého světa dvacítka Opavanek. Samy je ručně pletou.

Na začátku byl článek v novinách. Žádal o pomoc při výrobě obinadel pro malomocné po celém světě. Šest Opavanek se do toho pustilo a začaly večery trávit s pletacími jehlicemi v rukou. První balík poslaly v roce 2003. Dnes už plete zhruba dvacet dobrovolnic a jejich obvazy pomohly v Tanzanii, Ugandě i Indii.

Šestadvacet balíků

„Článek jsme objevily se sestrou. Pokyny, jak mají obvazy vypadat, jsme namnožily a oslovily další. Začínalo nás šest, postupně se zapojilo více dobrovolnic a teď obvazy dodává asi dvacet žen,“ říká Anna Foldynová, která stála u zrodu nápadu. Při pletení musí Opavanky dodržovat přesné zásady. Obinadla musí být ze stoprocentní bavlny, aby se dala vyvářet a nedráždila statickou elektřinou. Je stanoven přesný počet ok i vzor, kterým má být obvaz upleten. A barva musí být bílá nebo béžová.
Celých šest let si opavské dobrovolnice kupovaly materiál na pletení samy. „Pleteme z příze Sněkurka, jedno klubko vystačí na jeden a půl obvazu. Bohužel je příze pořád dražší, klubíčko stojí okolo třiceti korun,“ líčí Foldynová. I s tím si však poradily. Začaly přízi objednávat přímo u výrobce ve velkém. Poslední rok jim materiál na výrobu obvazů i poštovné za posílání balíků platí místní Charita.
Opavanky už vyrobily téměř sto kilo obvazů. „Za celou dobu jsme poslaly asi šestadvacet balíků. Každý balík váží dvě až čtyři kila. Posíláme zhruba jeden za tři měsíce,“ přibližuje Foldynová, která hotová obinadla balí do krabic a posílá Společnosti sv. Vincence z Pauly. „Krabice získáváme v obchodech nebo v lékárnách,“ dodává Foldynová.
Kam zásilky půjdou dál, vědí přesně. „Po každém balíku nám přijde zpráva, že zásilka v pořádku došla a kam obvazy poputují. Ty poslední šly do Tanzanie,“ popisuje Foldynová a probírá se hromádkou dopisů. Všechny písemnosti, které souvisejí s posíláním obinadel, si pečlivě schovává.
Dobrovolnice se scházejí jednou za měsíc, každé první úterý v měsíci v Denním stacionáři pro seniory na Masarykově třídě. Předají hotové obvazy a rozdělí si další přízi. „Vítáme každou novou zájemkyni,“ dodává Foldynová s tím, že společné schůzky začínají vždy ve čtyři hodiny odpoledne.

Nemocných jsou miliony

Malomocní, pro které jsou obinadla pletená v Opavě určená, žijí především v Africe a Indii. „V Indii patří malomocní do nejnižší kasty, protože hinduisté věří, že trpí spravedlivě za to, že v minulém životě hřešili,“ přibližuje situaci mluvčí opavské Charity Ivana Harazimová.
Nemocí v Africe a Asii trpí miliony lidí. Způsobuje ji bakterie, která napadá kůži a nervový systém, a proto nemocní často také oslepnou. Nemoc je nakažlivá a velmi bolestivá.
„V ostrém kontrastu s tímto strašným utrpením je fakt, že lepra je v počátečním stádiu vyléčitelná a náklady nepřevyšují 150 korun,“ dokresluje situaci Harazimová.
Nemocní malomocentsvím jsou vyloučení ze společnosti a žijí ve velké nouzi.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!