Klasik a skejtař. Novoměstští laufaři vyrážejí do světa | E15.cz

Klasik a skejtař. Novoměstští laufaři vyrážejí do světa

Jan Krška a Jiří Ročárek budou letos závodit v barvách rakouského týmu.

Jiří Ročárek a Jan Krška. Dva mladí novoměstští lyžaři, kteří propadli dálkovým běhům. O víkendu jim začne sezona. Oba budou bojovat o body v laufařských závodech v barvách rakouského Fischer Subaru Nordic Ski teamu.

Cíle nemají přízemní. Sedmadvacetiletý Ročárek se zaměří na všechny velké závody volnou technikou ve Fis Marathon Cupu a o tři roky mladší Krška chce hlavně uspět na klasické Jizerské padesátce a taky se dostat na zimní univerziádu.

„V létě jsem skončil bakalářské studium na stavárně, dám si teď od studia pauzu a budu se soustředit jen na lyžování, ale na univerziádu ještě můžu,“ vysvětluje Krška.

Proto už vyhlíží víkendové závody na Horních Mísečkách v Krkonoších, kde se bude rozhodovat o nominaci.

K úspěchům v sezoně má oběma borcům pomoci dlouhé soustředění ve Švédsku. „Strávili jsme pět týdnů v Bruksvallarně, měli jsme solidní podmínky, i když tam příliš sněhu nebylo, o něco méně, než je teď tady,“ srovnává Ročárek.

Trénink zkomplikoval silný mráz. „Asi dvakrát se stalo, že jsem na trénink vůbec nešel. Přece jen, minus třicet už je příliš,“ dodává.

Jinak už převažují pozitiva. Dokonce na volné patnáctce poměřili síly se švédskou reprezentací. „Byly to jejich nominační závody. Já měl ztrátu asi 3:20 na vítězného Hellnera (dvakrát zlatý z Vancouveru – pozn. autora), s dalšími kluky jsme se srovnali asi na dvaceti vteřinách,“ prozrazuje Ročárek.

Letos oba borci změnili plán přípravy, vynechali letní přípravu na ledovci. „Chtěl jsem zkusit, co to udělá. A taky proto, že deset dní na Dachsteinu vyjde finančně asi jako měsíc na severu,“ tvrdí Ročárek.

V Bruskvallarně trénovali kromě dalších Čechů i s novoměstskými Dušanem Augustiňákem a Martinou Chrástkovou. Návrat na Vysočinu načasovali ideálně. Tedy aspoň co se týká sněhových podmínek pro další trénink.

„Jenže domů jsme jeli čtyřicet hodin místo dvaadvaceti, co trvala cesta tam,“ vzpomíná Ročárek na komplikovaný návrat při sněhové kalamitě.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!