Klíč k oživení trhu komerčních nemovitostí je v rukou nájemců | E15.cz

Klíč k oživení trhu komerčních nemovitostí je v rukou nájemců

Podle analýz poradenské společnosti Colliers International není budoucí vývoj trhu komerčních nemovitostí závislý pouze na obnovení bankovních úvěrů. Trumfy dnes drží v rukou především nájemci a nezáleží na tom, jde-li zrovna o sklady či kanceláře. Pokud tedy dokážou developeři dočasně slevit ze svých požadavků, mohou si v době krize výrazně pomoci sami.

Fakt, že brzdou oživení aktivity na českém trhu komerčních realit jsou banky a jejich současná neochota půjčovat, není ničím novým. Řešení situace ale závisí do jisté míry na samotných nájemcích. Současný trh jim nabízí unikátní pozici při vyjednávání nových nájemních podmínek. „Není výjimkou, že někteří developeři jsou při dlouhodobém pronájmu ochotni nabídnout nájemní prázdniny na období pokrývající až pětinu celkové doby pronájmu, což představuje až dvacetiprocentní úsporu z celkové výše nájemného. K tomu je třeba připočítat i další pobídky – úpravu prostor zdarma podle přání klienta či výrazné slevy na vybavení kanceláří,“ informovala Soňa Volfová z oddělení kancelářských nemovitostí Colliers International.

#####Spokojený nájemce je dobrou investicí

Nájemci sami o sobě ovlivňují také investiční trh. Letos se na něm udály pouze tři významnější transakce – akvizice kancelářských budov Jungmannova Plaza, Budějovická Alej a sídla společnosti Unilever na adrese Thámova 18, Karlín. Všechny tři transakce však měly jedno společné – projekty byly obsazeny kvalitními nájemci a na delší dobu, což je právě faktor, který dokáže přilákat investory i v době krize. „O hodnotě budovy nejvíce vypovídá její výnosnost, tedy laicky řečeno, návratnost vložených finančních prostředků v co nejkratší době. Generátorem této výnosnosti jsou vždy pouze kvalitní nájemci,“ vysvětluje Ladislav Szabo, ředitel investičního oddělení Colliers International.

V praxi to tedy znamená, že pokud se developerovi podaří přilákat bonitního nájemce a poněkud ustoupit z podmínek, na něž byl během posledních let zvyklý, může tím získat kapitál pro svůj další rozvoj i bez pomoci banky. Výrazně tím upevní svou ekonomickou situaci a získá stabilní přísun finančních prostředků pro krytí současných či budoucích úvěrů. Nájemcům se pak v případě vyjednání výhodných podmínek nabízí možnost na omezenou dobu své nevyužité prostory podnajmout menším společnostem, které by si je za normálních okolností nemohly dovolit. Tím mohou i oni optimalizovat své náklady a zajistit si dodatečný přísun cash flow.

#####Stejná rovnice platí i pro sklady

#####Přesun přes hranice

I průmyslový trh se setkává s rostoucí poptávkou po renegociaci nájemních podmínek či kompletní relokaci. Jde však o odlišný trend než na trhu kancelářských prostor. „V oblasti průmyslových nemovitostí vidíme takový typ poptávek především na geografické úrovni. Na trhu se objevují signály, že k nám výrobní společnosti ze západní Evropy plánují přesun své výroby. Díky nižším nákladům na práci, dobré infrastruktuře, strategické poloze a plně srovnatelné kvalitě pracovní síly začínají uvažovat o přesunu závodů přes hranice. Dalším důvodem je samozřejmě také to, že jejich rozhodnutí jsou v domovských zemích silně omezována požadavky odborů,“ uzavírá Stránský.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!