Kniha: Třeštící New York | E15.cz

Kniha: Třeštící New York

V edici Texty o architektuře, kterou vydává nakladatelství Arbor vitae, vyšla dlouho očekávaná a pro celé generace architektů a zájemců o ni, iniciační kniha slavného architekta Rema Koolhaase - Třeštící New York / Retroaktivní manifest pro Manhattan.

Kniha položila základ Koolhaasova světového věhlasu a udělala z něj jednu z klíčových postav současné architektury. V 70.

letech, kdy byla kniha poprvé vydána, se nikdo nezabýval tím, že mezi architekturou a společností existují nějaké vyjádřitelné vztahy. Koolhaas pohlíží na život ve městě 20. století jako na proměnlivou a chaotickou „kulturu přelidnění“. Velkoměsto je místem nekonečných proměn lidských činností a událostí - skutečných i vysněných.

V jednotlivých kapitolách se zabývá urbanistickým založením města, fenoménem mrakodrapu, prvním Dreamlandem na Coney Islandu, výstavbou Rockefellerova centra a vztahem Evropanů (Le Corbusiera a Salvadora Dalího) k městu. Má přirozeně kosmopolitní, globální pohled na řešené otázky, inspiraci čerpá i z děl současných filozofů, zejména z díla Jacquesa Derridy.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!