Kocáb poškodil stát, říká Richter | E15.cz

Kocáb poškodil stát, říká Richter

Expolicistovi navrhoval Jiří Richter čtyři roky vězení za braní úplatků. První kolo vyhrál.

Rozsudek je nepravomocný, přesto karlovarský soud poslal bývalého cizineckého policistu Radka Kocába na čtyři roky do vězení za braní úplatků a zneužití pravomoci veřejného činitele. Přes čtyři miliony korun, které u něj kriminalisté našli při domovní prohlídce, mají propadnout státu. Pocházely prý zejména od Vietnamců. „S rozsudkem jsem spokojený. Odpovídá v podstatě tomu, co jsem navrhoval,“ říká Jiří Richter, státní zástupce. Kromě Kocábovy kauzy zastupuje stát také v případu jeho kolegy Pavla Kábrta.

Podle předsedy senátu není možné vinit Radka Kocába z některých bodů obžaloby. Například z toho, že jeho chování poškodilo obraz cizinecké policie. Přesto jste s rozsudkem spokojen?

S rozsudkem jsem spokojený jako s celkem. Důležitá je základní věc, a to vina, kterou soud uznal. Byť nepravomocně. Ponechal jsem si lhůtu na rozmyšlenou, abychom se mohli v klidu nad písemným vyhotovením rozsudku rozhodnout, jestli nám stačí všechno, co v něm je.

V čem podle vás Radek Kocáb stát nejvíc poškodil?

Stát ztratil přehled o tom, kdo se mu tady pohybuje a zejména, jestli pro to splňuje podmínky. Pan Kocáb pečlivě nezkoumal, zda žadatelé skutečně splňují podmínky a předkládají veškeré materiály. Těžko si umím představit situaci, že bych tohle dělal z nedbalosti.

Z braní úplatků je obžalovaný také Kocábův kolega Pavel Kábrt. Proč tyto dva případy soud řeší odděleně?

K obžalobě jsem přišel až ve chvíli, kdy už to bylo takto dané. Domnívám se, že je to kvůli ekonomice trestního řízení. Cizinci, kteří vystupují v případu pana Kocába, jsou jiní lidé než ti, co vystupují v případu pana Kábrta.

Oba případy se táhnou poměrně dlouho, tři roky. V čem byl největší zádrhel v kauze Radka Kocába?

Spatřuji tam dva momenty, které můžeme nazvat zádrhelem. Prvním z nich je rozsáhlost věci, což se vztahuje i k případu pana Kábrta. Správní orgány musely dlouho přezkoumávat materiály a zjišťovaly, zda jsou kompletní. Druhou věcí je ten cizí prvek. Tedy lidé, mnohdy neznámého pobytu, které musel soud předvolávat ať už opakovaně písemně, nebo za pomoci policie. Proto to trvalo tak dlouho.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!