Kolem Prahy vznikla hvězdice golfových hřišť | E15.cz

Kolem Prahy vznikla hvězdice golfových hřišť

Golf, golf, golf - nová hřiště již vytvořila hvězdici kolem hlavního města. V dubnu letošního roku se otevřelo další golfové hřiště u Vysokého Újezdu. Pro milovníky tohoto sportu je to radostná zpráva. Jak se zrodilo hřiště Albatross, trochu prozrazuje Jiří Šimáně, investor golfového hřiště ve Vysokém Újezdu u Prahy.

Soukromí investoři do golfových hřišť na otázku, co je vedlo ke stavbě, většinou odpovídají, že nebyli spokojeni s dosavadní nabídkou, a tak vytvořili vlastní dílo. Něco unikátního. Platí to i u vás?

Ano, moje uvažování bylo vedeno stejnou úvahou. Jestli jsme ale vybudovali něco unikátního, to opravdu nevím. Pokud ano, tak to musejí říct jiní. Unikátní v každém případě bylo to, že jsme celý projekt po neuvěřitelných peripetiích dokázali dotáhnout do konce.

Jaká je úroveň golfových hřišť v ČR?

Myslím, že dobrá a u pár hřišť bych řekl, že je jejich úroveň, to znamená, jak byla postavená a jak jsou udržovaná, nadstandardní.

Kde hrajete nejraději vy? Nejčastěji - předpokládám - na Albatrossu, ale určitě vás zajímá, jak vypadají hřiště jinde, je to tak?

Možná tomu nebudete věřit, ale poprvé po otevření 18 jamek v polovině dubna tohoto roku jsem si prvních devět jamek Albatrossu zahrál 10. května. Jinak stav ostatních hřišť mne až tak dalece nezajímá, důležité je, abychom hřiště v co nejlepším stavu měli my. Pokud tenhle pocit budeme mít, je všechno v pořádku.

Když se tady začala nová golfová hřiště stavět, tak jim chyběla zázemí. Změny zaznamenávají i laici, kteří si všímají nových kluboven. Jak hodnotíte stav vy?

Máte pravdu. Zázemí golfových hřišť není vždy ideální, my jsme se od počátku snažili, abychom v tomto směru udělali maximum. Golfové hřiště není jen hřiště samotné, ale je to také příjezd, parkoviště, driving range, akademie, klubovna a její zázemí, restaurace, personál, údržba, zázemí údržby a tak dále. Když jedna z těchto věcí nefunguje, je tu problém.

A jak vypadá situace na hřišti Albatross?

Udělali jsme vše pro to, aby naši členové a návštěvníci byli spokojeni. Myslím, že spokojeni opravdu jsou, ale jako vše, i tohle je běh na dlouhou trať. Ztratíte-li tempo, tím okamžikem ztrácíte i konkurenční výhodu a vše, co s tím souvisí. Tohle je nutné mít stále na paměti.

Kdo hřiště navrhoval a jak jste spokojen?

Hřiště navrhoval Keith Preston, výborný anglický architekt nyní žijící v Rakousku. Než jsem mu tenhle projekt svěřil, strávili jsme spolu mnoho hodin diskusí a cestováním na hřiště, která jsme si vytypovali. Keith chtěl znát můj názor na různé možnosti a variantní řešení a já si chtěl být zase jistý tím, že se shodneme na filozofii budovaného hřiště. Pak už jsem to nechal na něm a myslím, že to vyšlo.

Výstavba stála stovky milionů, kdo bude provádět údržbu, správu…?

Vybudování celého areálu stálo bez ceny pozemků kolem 450 milionů korun. Celý areál si pochopitelně budeme spravovat sami. Hlavním greenkeeperem je Jiří Dvořák ze slavné mariánskolázeňské golfové rodiny. Jiří strávil 15 let v zahraničí, mimo jiné i v St. Andrews a na greenkeepera studoval v Anglii. Myslím, že je to na úrovni naší údržby vidět již teď, i když hřiště je úplně nové a ještě nevyzrálé. Přijďte si zahrát a uvidíte, jestli náhodou nepřeháním.

Do jaké výstavby budete investovat nyní?

Jako developeři se soustředíme na administrativní dokončení a přípravu našich bytových projektů, jejichž realizaci jsme s výjimkou jednoho projektu v Prostějově zatím zastavili.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!