Kolín hledá investory pro průmyslovou zónu | E15.cz

Kolín hledá investory pro průmyslovou zónu

Středočeský Kolín stále hledá investory pro průmyslovou zónu v Ovčárech, kde sídlí automobilka TPCA. Město jim nabízí 95 hektarů.

Jedná se o bývalé opční pozemky, opce se ale automobilka vzdala. Výnosem z jejich prodeje nebo pronájmu bude město hradit návratnou finanční výpomoc od státu a úvěr, který si na výstavbu zóny vzalo. Kvůli investicím do průmyslové zóny a bytů pro automobilku se město zadlužilo. Splácí zhruba miliardu korun.

V poslední době se podle něj například objevili čtyři vážní zájemci, kteří chtějí v zóně postavit fotovoltaické elektrárny. „Jsou i další zájemci, ani jeden z nich ale zatím neprojevil zájem o celou plochu, vždycky jen o určitou část. Největší chtěl pronájem asi 60 hektarů,“ uvedl starosta města Jiří Buřič. Město podle něj uzavřelo na prodej pozemků smlouvu se zprostředkovatelem. „Pokud bude rychlý, přivede investora a naplní očekávání v nabídce odkoupení celé plochy 95 hektarů, pak to bude určitě zajímavé,“ pokračoval. Pozemky je ale podle něj možné jen pronajmout a dluhy platit z nájmu.

O tom, které variantě dají přednost, budou podle starosty v nejbližší době muset rozhodnout radní a zastupitelé. Pro potřeby průmyslové zóny KolínOvčáry město vykoupilo zhruba 380 hektarů, z nichž investorům nabízelo asi 330 hektarů, zbytek představují manipulační plochy a obslužné komunikace. TPCA obsadila zhruba 125 hektarů, další plochu v sousedství obří továrny získali dodavatelé a partneři automobilky. Své provozy tam má například výrobce autosedaček Lear nebo logistické firmy NYK Logistic a Gefco.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!