Komise se shodla na změnách tendru na pražskou čistírnu | E15.cz

Komise se shodla na změnách tendru na pražskou čistírnu

Požadavky na uchazeče ve výběrovém řízení na přestavbu pražské čistírny odpadních vod budou zjednodušeny. Shodla se na tom komise, která tendr přepracovávala. Řekl to člen komise a radní Radek Lohynský (ODS). Právě kvůli náročným kvalifikačním podmínkách byl tendr kritizován. Právníci nyní zjednodušené požadavky rozpracují, materiál pak dostane na stůl rada hlavního města. Tento týden mají být podmínky vyvěšeny v registru veřejných zakázek.

Podle primátorova náměstka Karla Březiny (ČSSD) město sníží mimo jiné ekonomická kritéria na uchazeče tendru. Původní podmínky požadovaly například to, aby firma, která čistírnu postaví a následně bude provozovat, měla roční obrat v řádech miliard korun. Uchazeči rovněž nebudou muset dokládat v takové míře jako dříve zkušenosti s projektováním takových staveb a provozováním čistíren. Omezí se také požadavky na vybavení, které musí mít firma k dispozici. Podmínky původně stanovovaly například konkrétní počty nákladních automobilů a lodí, které má mít dodavatel k dispozici. Zůstala pouze podmínka, že dodavatel musí zajistit úložiště pro výkopový materiál. Lohynský považuje dohodu za přelomovou, protože na ní kromě koalice v čele s primátorem spolupracovala také opoziční TOP 09. „Osobní intervence Zdeňka Tůmy (TOP 09) a pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) jsou podle mne dostatečnou zárukou férovosti a korektnosti upraveného zadání. Věřím, že nové podmínky s těmito dvěma garanty rozptýlí veškeré pochybnosti o této stavbě,“ uvedl Lohynský.

„Hledali jsme nejmíň špatné řešení ze všech špatných,“
Náklady na novou a starou čistírnu a na přítokové potrubí se podle pražského magistrátu vyšplhají na 9,2 miliardy korun. Další miliardy bude stát likvidace kalů. Podle magistrátu ale není možné tuto cenu zatím odhadnout.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!