Konec operací i porodů | E15.cz

Konec operací i porodů

Od března se provoz Slezské nemocnice téměř zastaví. Lůžka zůstanou prázdná, nebude se operovat ani rodit. Z nemocnice chtějí odejít dvě třetiny lékařů. Všichni porodníci, většina ortopedů, chirurgů, urologů i internistů. Náhrada není.

Opavská nemocnice drží mezi ostatními v kraji smutný prim. Výpověď v kampani Děkujeme, odcházíme dalo nejvíce lékařů, celých šedesát procent. Všechna oddělení kromě kožního, patologie, stomatologie a laboratoří se zavřou.
„Výpověď dalo třiadevadesát ze 155 lékařů, z toho deset primářů. Při jejich odchodu budeme muset všechna dotčená oddělení zavřít,“ zná už krizový scénář ředitel nemocnice Milan Cvek.
Od druhé půlky února nemocnice přestane přijímat pacienty k hospitalizaci. Zdravotní sestry si prozatím budou muset vybrat dovolenou. „Vůbec si to nedovedu představit a mám z toho nepříjemný pocit. Do Ostravy je daleko. Člověk s těžkým zraněním nebo infarktem potřebuje okamžitou pomoc,“ obává se devětatřicetiletá Marie Spáčilová.
Krajský úřad, který je zřizovatelem nemocnic, už pracuje na krizovém plánu. Mluvčí Šárka Vlčková však přiznává, že i přes spolupráci se soukromými nemocnicemi a fakultní nemocnicí se lékařskou péči všem pacientům zajistit nepodaří. „Počítáme, že některé nemocnice přeberou část pacientů. Dnes již však víme, že tak velké kapacity v jiných zdravotnictkých zařízeních nejsou,“ říká Vlčková.
Ministerstvo zdravotnictví k situaci mlčí. Nereaguje na otevřené dopisy hejtmana a opavského primátora, nejedná s lékaři. „Celou situaci bagatelizuje,“ říká předseda opavských odborů Dalibor Hudec. Čtyřiatřicetiletá Martina Chmelíková je těhotná. První dítě čeká na začátku března. Kde jej porodí, neví. V opavské porodnici dali všichni lékaři výpověď. Pokud skutečně odejdou, porodnice se stejně jako zhruba dvacítka dalších oddělení zavře.
„Zkoušela jsem se ptát v pojišťovně, ale zatím nikdo neví, co od března bude. Když jsem volala do Ostravy do jiných nemocnic, řekli mi, že dopředu mi místo nezajistí. Mám prý kdyžtak přijet, a uvidí se,“ líčí Chmelíková.
Bojí se, že právě první březnový týden zavládne chaos. „Je to pro mě hrozně stresující,“ popisuje Chmelíková.

Zlomenina? Do Ostravy

V opavské nemocnici zůstanou jen čtyři oddělení. Lidé také mohou přijet na pohotovost, ale jen k všeobecnému lékaři na Lékařské službě první pomoci, který tam slouží do dvaadvaceti hodin.
„Na jednotlivých odděleních pohotovost nebude,“ upřesňuje ředitel nemocnice Milan Cvek. Znamená to mimo jiné, že se zlomenou nohou či rukou už lidé nepojedou na opavskou chirurgickou pohotovost. Po dvaadvacáté hodině pak všichni najdou pomoc až v Ostravě. V Opavě se zastaví i plánované operace. „Zatím je nerušíme, ale pacienty upozorňujeme, aby si předem ověřili, zda jim operační výkon v termínu provedeme,“ říká Cvek.
V případě zranění třeba při autonehodě záchranka bude muset zraněné odvézt do jiné nejbližší nemocnice, pravděpodobně do Ostravy. V polovině února také nemocnice začne propouštět pacienty z lůžkových oddělení a nebude přijímat nové.
Krajský úřad zatím nabídl lékařům, že jim platy zvýší, ale za cenu zastavení investic do jednotlivých nemocnic. To lékaři odmítli. „Nechceme peníze z veřejných financí, žádáme systémové změny. Aby se peníze z našeho zdravotního pojištění vrátily zpátky do systému a nemocnic,“ zdůvodnil lékař a předseda opavských odborů Dalibor Hudec.
Mezi lékaři v nemocnici panují i obavy, za rozhodnutím si však stojí. „Nechceme dál snášet stovky hodin přesčasů a čekání na reformu. To vše za sto až sto padesát korun hrubého na hodinu. Chceme, aby se zbytečně neplýtvalo za léky, aby se nekupovaly předražené přístroje s tučnými provizemi pro vybrané jedince a aby pacienty neoperoval někdo, kdo pracuje v kuse osmačtyřicet a více hodin,“ zdůvodňuje Hudec. Pokračuje druhá vlna výpovědí, organizátoři kampaně jednají s dalšími lékaři.
Ministerstvo zdravotnictví nereaguje na výzvy hejtmana, primátora ani lékařů. Podle ministra Leoše Hegera zatím není situace v Česku tak vážná, aby zásadně ohrozila zdravotní péči. Apeluje na lékaře, aby byli trpěliví, ministerstvo na reformě pracuje.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!