Konec trápení. Liberec léčí Rada | E15.cz

Konec trápení. Liberec léčí Rada

Přišel teprve na konci října. Po několika týdnech je pro fanoušky Slovanu Liberec hrdinou. Trenér Petr Rada vrací Slovan na výsluní.

Než přišel, uhrál Slovan ve třinácti zápasech třináct bodů a potácel se nad pásmem sestupu.
Pod Petrem Radou, někdejším koučem české fotbalové reprezentace, který se na konci října stal novým trenérem libereckých fotbalistů, získal Slovan hned ve čtyřech zápasech celých deset bodů. Liberec zažívá léčbu Radou. Jak to vypadá?

Body musíme potvrdit doma

Svým způsobem je to fofr. Rada měl jen pár dní na seznámení s týmem, když s ním absolvoval zápas na Slovácku. Liberec vyhrál 1:0. „Body ze Slovácka ale budou mít cenu, až je potvrdíme doma,“ prohlásil po povedené premiéře na lavičce Slovanu trenér Rada.
A co řekl, vyšlo. O týden později doma Slovan rozstřílel Hradec Králové 3:0. Po utkání Rada hráčům děkoval. „Děkuju jim za fotbalovost, nasazení, za přístup i za to, že ve druhé půli plnili to, co jsme si řekli o přestávce, více střelby a více aktivity vepředu,“ říkal Rada na pozápasové tiskové konferenci.
Sundal z Liberce deku, která na něj během podzimu padla. „Slovan zbytečně přišel o body v utkáních, ve kterých byl lepším týmem, nebo minimálně nebyl horší. Ať už to bylo se Spartou, na Bohemians, nebo v Teplicích. Rozhodovaly tam maličkosti, možná větší důraz, větší vůle po vítězství. Slovan nebyl ani v jednom z těchto zápasů horším týmem. Body ale v těchto zápasech nebral,“ viděl situaci Slovanu před svým příchodem sám Rada. V zápase proti Slovácku vstřelil Liberec po dlouhé době víc než dvě branky. Radu ale víc než střelecké probuzení zajímalo něco jiného. „Větší radost, že jsme tři góly dali, mám z toho, že jsme branku neobdrželi,“ přiznal. To je totiž základ Radovy fotbalové filozofie. „Pokud branku nedostanete, nemůžete prohrát.“

Svrběly ho ruce i nohy

Libereckým fotbalistům dvě vítězství za sebou strašně pomohla. Bylo to potřeba, čekalo je těžké utkání v Plzni, na hřišti neomezeného vládce ligy. „Můžeme tam teď jet v klidu,“ pochvaloval si Rada zlepšenou atmosféru v týmu. „V žádném případě tam ale nejedeme předem poražení, chceme tam bodovat,“ dodal Rada.
V Liberci se mu zatím daří. U reprezentace ale předtím musel skončit, s týmem nezvládl kvalifikaci na mistrovství světa. Do konce loňského roku ještě pracoval jako zaměstnanec fotbalového svazu. Pak tři čtvrtě roku nikde netrénoval. „Přiznávám, že už mě svrběly ruce, nebo vlastně nohy. Jsem rád, že jsem zpátky v lize,“ řekl. Tým teď bude ještě dva týdny trénovat, hráči pak mají dovolené a pak jim začne zimní příprava.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!