Kongresové centrum řeší, jak v dubnu zaplatí další splátku dluhu | E15.cz

Kongresové centrum řeší, jak v dubnu zaplatí další splátku dluhu

Kongresové centrum Praha (KCP) řeší, jak zaplatí v polovině dubna další splátku zhruba dvoumiliardového dluhu. Ministerstvo financí totiž dosud neposoudilo návrh na oddlužení KCP, který mu Praha jako stoprocentní vlastník společnosti zaslala. Podle ředitele KCP Michala Kárníka by mohlo být o splátce dluhu jasno do konce února.

KCP musí podle Kárníka k 16. dubnu splatit 3,15 milionu eur (asi 77 milionů korun). „Úhradu řešíme v současné době ve spolupráci s akcionářem (hlavním městem Prahou) nezávisle na rozhodnutí ministerstva financí o restrukturalizaci,“ sdělil Kárník. V minulých letech splátky hradilo buď KCP z vlastních prostředků, nebo je platila Praha. KCP dluží přes dvě miliardy korun, umořit je chce prodejem zbytného majetku a dlouhodobým pronájmem hlavní budovy. K tomu potřebuje souhlas ministerstva, které má na majetku KCP zástavu. Proto mu KCP poslalo v lednu plán na oddlužení k posouzení. „Předpokládáme, že odpověď by měla být připravena zhruba do konce února,“ uvedl Radek Ležatka z tiskového oddělení ministerstva financí. Způsob oddlužení, které navrhlo společenství Penta Investments a Zátiší Catering Group, schválila Praha loni v září. Penta Investments a Zátiší Catering Group navrhly, že za zhruba 1,2 miliardy korun odkoupí veškerý majetek společnosti mimo samotné kongresové centrum. Zároveň budou po dobu 24 let provozovat hlavní budovu. Na zbývajících asi 900 milionů korun přispěje částkou 370 milionů hlavní město, na další část zajistí společenství nový úvěr. Ten bude splácen z výdělku z pronájmu kongresového centra.

KCP musí dluh, který vznikl především kvůli rekonstrukci před zasedáním Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v roce 2000, splatit nejpozději v roce 2014. Praha nechce, aby KCP skončilo v insolvenci. KCP v roce 2009 hospodařilo se ziskem 70 milionů korun. V letech 2008 a 2007 vykázalo centrum ztrátu 71,8 milionu korun, respektive 27,2 milionu korun. Bývalý Palác kultury byl otevřen v roce 1981 jako jedna z největších staveb svého druhu v Evropě. Po rozsáhlé rekonstrukci v letech 1998 až 2000 se hlavní atrakcí budovy stal Kongresový sál, který údajně patří mezi 13 nejlepších koncertních sálů světa a je svými akustickými parametry srovnatelný se slavnou londýnskou Royal Albert Hall.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!