Kořeny ve Vietnamu, body v Mostě | E15.cz

Kořeny ve Vietnamu, body v Mostě

Mladí sportovci vietnamského původu bodují. Hrají jejich národní sport badminton i oblíbený fotbal.

Mají vietnamská příjmení a na první pohled je mezi ostatními sportovci lidé poznají. Nejde ale o exotickou výpravu z asijské země. Mladí sportovci, jejichž alespoň jeden rodič pochází z Vietnamu, se narodili u nás. Většinou mají česká křestní jména a téměř nikdo z nich neumí ani slovo v rodné řeči rodičů.

Výjimkou je patnáctiletá Vlasta Phamová. Úspěšná hráčka badmintonového klubu Super Stars Most se probojovala mezi českou elitu. Dalo by se říct, že díky svému původu k tomu má předpoklady. „Trenér Lukáš Kroc sice říká, že mám pro něj vlohy, jenže když jsem začínala, vůbec mi to nešlo. Ale bavilo mě to a stále jsem se snažila. První úspěchy mě popostrčily k tomu, abych trénovala ještě víc,“ říká skromně drobná sportovkyně.

Úsměvný je i způsob, jakým se ke sportu dostala. „Badminton můžeme mít ve škole jako učební předmět. Byla jsem tlustá, proto jsme si s kamarádkou řekly, že to zkusíme. A hubnout jsem začala,“ chlubí se Phamová.
Protože její kamarádka po roce hrát přestala, začala se Phamová věnovat mixům. „Loni jsme se s Jirkou Vodrážkou dostali na Grand Prix A. Vůbec jsme nečekali, že pronikneme až na celostátní turnaj. Nasbírali jsme tam hodně zkušeností,“ pochvaluje si Phamová. Letos už má na nejvyšší turnaj vstup zajištěný, hraje už ale s jiným spoluhráčem. „S Honzou Klimešem. Při posledních závodech jsme byli třetí,“ připomíná nedávný úspěch.

Malá, ale šikovná

Dařit se jí začíná i ve dvouhře. Přestože je oproti ostatním soupeřkám menší, a ty ji tak snadno přehazují. „S Lukášem Krocem hodně trénujeme techniku. Musím být technicky lepší než ony, abych vyrovnala výškový handicap,“ vysvětluje Phamová. Bude to potřebovat hlavně příští rok, kdy bude poprvé nastupovat v dorostenkách.

Aby mohla sbírat i další úspěchy, musí ale nejprve přesvědčit rodiče. Chtějí, aby se víc věnovala studiu a ve sportu ubrala. „Dívky ve Vietnamu patří do kuchyně a k domácím pracem. I tady žijeme po vietnamsku a doma mluvíme jen vietnamsky. Rodiče chtějí, abych hodně studovala a nedělala potom to, co oni. Říkají, že nejsem tak dobrá, abych se mohla živit sportem,“ vysvětluje nadějná hráčka.

Už teď trenérem

Badminton si oblíbil i Lumír Hoang. Stejně jako Vlasta popírá, že by měl k badmintonu vrozené vlohy. „S trenérem Lukášem Krocem jsme se o tom sice bavili, ale já si spíš myslím, že je to o tom, kdo mě trénoval,“ dává Hoang všechny zásluhy trenérovi.

Tuto novou roli si zkouší už v sedmnácti letech. Sice ještě hraje v juniorech a nastupuje i mezi dospělými, své zkušenosti ale už předává mladším. „Závodění mám samozřejmě ještě raději, tréninkům jsem věnoval hodně úsilí a času, ale i trénování má něco do sebe,“ říká student střední zdravotní školy.
Skvělý sportovní rok má za sebou juniorský reprezentant v softbalu Xuan Ton Pham, kterému přátelé říkají Tomáš. Se svým týmem Painbusters postoupil do ex- traligy. „Extraliga mi hodně dá, a hlavně mi pomůže se dostat na mistrovství světa juniorů,“ přeje si šestnáctiletý nadhazovač a spojka.
Stejně jako ostatní sportovci se ani Tomáš Pham při sportu nikdy nesetkal s narážkou na svůj původ. „Co jsem si všiml, tak nás takových hraje softbal víc,“ říká mladý sportovec. Kromě softbalu i rád jezdí na skateboardu.

Osmery kopačky za rok

Kopanou hraje dvacetiletý Michal Nguyen. V šesti letech ho do litvínovského klubu přihlásil otec. Už si ani nevzpomíná, jestli fotbal začal hrát dřív tam, nebo na plácku před domem s kamarády. „V deseti letech jsem přestoupil do Teplic, za čtyři roky do Mostu,“ popisuje svoji kariéru fotbalista. U FK Baník Most zůstal. Jako obránce či záložník nastupuje za B tým. Teď sleduje, jak se vyvine klubová situace. „Klub nemá peníze. Uvidíme, co bude dál. Kdybych musel odejít, nechci s fotbalem skončit,“ plánuje sportovec, který ročně zlikviduje až osm párů kopaček.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!