Koupání v měsíční krajině | E15.cz

Koupání v měsíční krajině

V přírodní vodní ploše v Karviné-Darkově je zatím koupání zakázáno. Přesto sem každé léto míří desítky lidí z Karviné.

Počet lidí, kteří by mohli polehávat na trávě kolem „Darkovského moře“ lze odhadnout jen těžko. Místa je tu dost. Problém je v tom, že je zde oficiálně koupání zakázáno. V těchto dnech sem míří teprve první otužilci.

„Obnovovací práce v místě takzvaného Darkovského moře skončily teprve před nedávnem. Okamžité otevření lokality by mohlo mít za následek poškození vysazených porostů. Například loni jsme zjistili, že nezvaní návštěvníci používali na zapálení ohně mladé sazenice, řešili jsme také dva požáry. Proto se snažíme přístup veřejnosti zatím zamezit,“ vysvětluje mluvčí společnosti OKD Vladislav Sobol.

Klidný odpočinek s doly za zády

Přestože dnes kvůli počasí na místě najdeme spíše rybáře než plavce, zájem o koupání je ze strany karvinských obyvatel velký. Oceňují hlavně soukromí, které v umělých koupalištích chybí. „K „Darkovskému moři“ chodím pravidelně každé léto. Proč? Není tady hlava na hlavě, jak tomu bývá třeba na nově opraveném koupališti v Karviné. Tam jsem ještě nebyla ani jednou. Místo na opalování u jezera většinou obklopuje nějaký ten kus křoví, takže si připadám jakoby v ústraní. Taky se tu neplatí vstupné, to je další plus. Zároveň vím, že v případě vybudování umělých pláží by se peníze za vstup platit musely. Okolní krajinu nepovažuji zrovna za ideální, aspoň vím, že jsem v Karviné. Voda je tu čistá a ani ryby mi nevadí,“ uvedla Lucie Ponczová.

Okolí Darkovského moře se nelíbí ani plavcům, kteří sem chodí už několik let. „Voda je tu čistší, než v přehradě, proto sem chodím už asi pět let. Když mi ale kousek od hlavy projede Tatrovka, moc příjemné to není. Od centra Karviné je to kousek, takže jezdím na kole. Autům totiž brání hromada kamení uprostřed příjezdové cesty. Na celodenní koupání to tu podle mě není. Pokud by se místo zpřístupnilo veřejnosti se vším všudy, chodil bych sem určitě častěji. Chybí tu záchod, občerstvení nebo atrakce pro děti,“ popisuje Zbyšek Stuchlík. Oba dotazovaní se také shodli, že by někteří spoluobčané mohli být ohleduplnější k vysázeným stromkům a přírodě vůbec. Na pohozené plastové lahve nebo jiné odpadky tu během léta narazíte poměrně často.

V budoucnu potápění i windsurfing

„Společnosti OKD, RPG a město Karviná nyní připravují společné prohlášení o spolupráci, které se týká tohoto území. Podle společných záměrů by mělo být jezero využíváno na vodní sporty, například potápění nebo windsurfing, počítá se také s vybudováním pláží a sportovního zázemí. Vše bude záviset na dalších jednáních,“ doplnil Sobol.

Kvalita vody v jezeře je dobrá

Kvalitu vody pravidelně měří Magistrát města Karviná. „Podle zkráceného rozboru pro povrchové vody je kvalita dobrá. Před povolením koupání veřejnosti by ale bylo nutné měřit čistotu vody podle norem pro koupání ve volné přírodě,“ uzavřel Vladislav Sobol.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!