Kraj chce obnovit milovické letiště | E15.cz

Kraj chce obnovit milovické letiště

Letiště Boží Dar u Milovic na Nymbursku, které je v současné době v neuspokojivém stavu, by se mělo v budoucnu dočkat komerčního využití.

Kraj chce navíc v jeho okolí, v bývalém vojenském prostoru Mladá, postavit několik průmyslových zón, jež by blízkost letiště dělaly velmi atraktivní. Zástupci kraje poprvé představili studii starostům okolních obcí, některým však zamýšlená podoba letiště vadí. Letištní plocha, dlouhá 2,5 kilometru, je v současné době v dezolátním stavu. Po modernizaci by měla zůstat orientovaná stejným směrem, jako je nyní, tedy ve směru západ-východ. Firma Nikodem a partner, která pro kraj návrh zpracovala, připustila maximálně její posunutí směrem na sever.

To nejvíc vadí lidem v obci Straky ležící nejblíže východnímu konci uvažované dráhy. „Už dříve se tu objevovaly návrhy, že by se dráha dala natočit ve směru sever-jih. Ti architekti, kteří to dělali dříve, přece nebyli hloupí,“ reagoval na prezentaci emotivně starosta Strak Josef Šťastný. Tato varianta ale podle projektantů nepřipadá v úvahu.

„Na severu je velmi složitý a zalesněný terén, navíc letiště jsou kvůli větrům orientována většinou ve směru západ-východ,“ řekl jeden z architektů.

#####Atraktivní zóna

Možností by prý mohl být jednosměrný provoz letiště, přistávání i odlety by byly vedeny směrem na západ. To by však snížilo kapacitu letiště. Zvažuje se i prodloužení dráhy o 600 metrů západním směrem, letadla by pak nad obcí Straky létala ve větší výšce. „Pokud by bylo letiště provozováno v současné podobě bez omezení, v obci by určitě byly překročeny hygienické limity zvuku,“ připustil zástupce projektantské firmy. Podle hejtmana kraje Petra Bendla by se průmyslové zóny v okolí letiště mohly stát velmi atraktivní pro investory, což by v oblasti vytvořilo řadu pracovních míst. Ta v okolí Milovic chybí, přestože obyvatel v obci přibývá. Většina však jezdí za prací do Prahy nebo Nymburka. „Investorům by se nabízely tři druhy dopravy. Kromě letiště a nedalekých silnic R10 a D11 by zde měla vzniknout také vysokorychlostní železnice z Lysé do Ústí,“ řekl hejtman. Jednání s Českými drahami prý již bylo zahájeno. „Průmyslových zón je spousta, ale málokterá má takovýto potenciál,“ podotkl hejtman. Letiště by mohlo sloužit letadlům s kapacitou maximálně 120 pasažérů a 20 tun nákladu.

#####Hledá se strategický partner

Kraj v současné době hledá strategického partnera, s jehož pomocí chce celý projekt vybudovat. Zatím však není jisté kdy, podle současných reakcí zhruba 30 starostů je jasné, že o konečné podobě se bude ještě hodně diskutovat. „Pokud si obce řeknou, že tam letiště nechtějí, tak tam nebude.

Ovšem byla by to velká škoda nevyužít,“ dodal Bendl s tím, že představená podoba projektu rozhodně není konečná a kraj o ní bude s obcemi intenzivně jednat. Vedení hejtmanství již dříve nabídlo dotčeným obcím desetiprocentní účast v akciové společnosti Středočeská rozvojová Mladá, jejímž posláním je správa krajského majetku na části bývalých vojenských území MiloviceMladá a Ralsko. Podmínkou však bylo, že si obce založí sdružení, což se zatím nestalo. Obyvatel Milovic v posledních letech rapidně přibývá. Prudký nárůst souvisí s rekonstrukcemi domů po sovětských vojácích. Nastěhovala se do nich řada mladých lidí, kteří zakládají rodiny. Ve městě nyní žije zhruba 8000 obyvatel s věkovým průměrem okolo 29 let. Děti zde tvoří téměř 30 procent populace.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!