Kravaře mají nové nájemníky – bobry | E15.cz

Kravaře mají nové nájemníky – bobry

Čerstvě ohryzané stromy podél řeky Opavy. Důkaz toho, že se v okolí usadili bobři.

Nezvyklých stop si už koncem srpna všiml sedmadvacetiletý Roman Křesťan. Pozornému pohledu rybáře neuniklo několik ohlodaných pahýlů stromů nedaleko sportovního rybníka v Kravařích.
„Napřed jsem si říkal, čím asi někdo ty vrby pokácel. Pak mi došlo, že to není od pily, ale od zubů bobra,“ řekl Křesťan a ukazoval na skupinu sedmi ohlodaných kmenů vrby. Jen dvě desítky metrů proti proudu řeky objevil další čerstvé stopy po bobřích zubech a na druhé straně pokácený strom přímo v řece.
„Na podzim, když jsem seděl na rybách, jsem si dával pozor, jestli ho neuvidím. Byl ale moc rychlý. Jen jsem zaslechl plácnutí do vody a pak jsem jen uviděl rozvířenou hladinu a velkou vlnu, jako když ve vodě plave velká štika,“ popisoval Křesťan. Jeho kolega Miroslav Kalný zahlédl bobra mnohem dál proti proudu řeky, v místě jednoho z přítoků.

Stopy našli i v Zábřehu

Ohryzané stromy objevil a vyfotografoval také přírodovědec Jakub Kubačka v chráněné oblasti Zábřežské louky u Dolního Benešova. „O aktivitách bobrů podél řeky Opavy víme asi deset let. Občas najdeme mrtvého bobra přejetého na silnici, jinak žije skrytě. V létě si ho lidé v porostu nevšimnou, takže kolik jich v regionu žije lze jen těžko odhadnout,“ říká Kubačka. Jediným důkazem jsou pokácené stromy nebo cestičky v kukuřičném poli. „Podle hlučínského přírodovědce Vladimíra Badaye totiž bobrům chutnají kukuřičné klasy. Lidé si je také často pletou s ondatrou pižmovou,“ doplnil Kubačka.

Bobři přišli z Polska

Bobři byli na území České republiky vyhubeni v roce 1882. První „průkopníci“ se objevili na Hodonínsku kolem roku 1980 a trvale se na jižní Moravě usídlili roku 1988. Další lidé vypustili v devadesátých letech dvacátého století v Litovelském Pomoraví a společně osídlili okolí řeky Moravy od Hanušovic až k hranici s Rakouskem. „Po řece Odře a jejich přítocích se k nám dostali bobři z Polska,“ uvedl zoolog Vlastimil Kostkan z olomoucké přírodovědecké fakulty. Bobr se živí mladými větvemi topolů, vrby, nebo jasanu. Právě během podzimu a zimy kácí stromy velmi intenzivně. V létě se živí hlavně bylinami. Nory vyhrabává v březích řek nebo nádrží. Na mělkých tocích staví hráze, aby zvýšil hladinu a zabezpečil tak východy z nor. Bobři žijí v párech a vycházejí hlavně v noci. V dubnu až srpnu rodí mláďata, v jednom vrhu jsou dvě až pět.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!