Kreslí šaty pro mušketýry i princezny | E15.cz

Kreslí šaty pro mušketýry i princezny

Kostýmní výtvarnice Romana Tůmová chystá výstavu v mosteckém divadle.

Druhá hora Říp by byla ze všech šatů, které kdy kostýmní výtvarnice Romana Tůmová navrhla, kdyby je naskládala na jednu hromadu. „Máme před premiérou pohádky O Šípkové Růžence. Jenom na tohle představení jsme šili třicet kostýmů,“ počítá nahlas absolventka vysoké školy umělecko-průmyslové.
Extrémně výpravní byli Tři mušketýři, hravě spolkli šedesát nejrůznějších převleků. „Každá komedie chce své. Někteří režiséři mi diktují představy, jiní dávají volnou ruku,“ prozrazuje praktiky Tůmová.
V mostecké činohře je už šestatřicet let. Pamatuje divadlo ve starém Mostě. Zažila kulturní středisko Máj, kde herci našli provizorní střechu nad hlavou, když se od základů rodilo divadlo nové.

„Už jako malá jsem hodně kreslila. Naši mi kupovali nové a nové pastelky. Jsme divadelní rodina. Moje životní rozhodnutí bylo snadné,“ vyznává výtvarnice.

Horu kostýmů za ten čas namalovala jednou rukou. Levou. „Pravačku mám ochrnutou po obrně. Vlastně proto jsem se nestala herečkou, zpěvačkou. I když jsem si to na jevišti vyzkoušela. Zahopsala jsem si v Mamzelle Nitouche. Zjistila jsem, že jsem člověk, který táhne komedii jenom do premiéry. Reprízy mě nebaví,“ svěřuje Tůmová.

Je tak zvyklá ze své práce. „Kostýmy finišují premiérou. Premiérou pro diváka komedie začíná, pro mě končí. Vrhám se do nové práce,“ naznačuje permanentní kolotoč Tůmová.

Jeden čas oblékala herce i v Divadle ABC, znají ji v Teplicích, Ústí nad Labem, v Těšíně, Opavě, Ostravě, Liberci.

Ze všech žánrů miluje nejvíce pohádky. „Nejraději vzpomínám na tu O Slunečníku, Měsíčníku, Větrníku, kterou v Mostě režíroval Stanislav Oubram,“ ohlíží se zpátky Tůmová.

Je spíš introvertní, tiché povahy. Proto je svým způsobem vzácností, když právě tato výtvarnice uspořádá výstavu. A jednu teď chystá ve foyeru Městského divadla v Mostě. Vernisáž začne ve čtyři hodiny odpoledne v neděli 12. září. Vedle řady barevných výtvarných návrhů lidé uvidí zblízka i několik kostýmů, které hrály v mosteckých inscenacích.

Hodinu po vernisáži, tedy v pět hodin odpoledne, začne v divadle premiéra pohádky O Šípkové Růžence v režii Jiřího Krause.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!