Krize může nastartovat změny | E15.cz

Krize může nastartovat změny

Podle trenéra plzeňských hokejistů Mariana Jelínka je každá krizová situace potenciální možností k nastartování velkých změn.

Selhání lidského faktoru v hokejových klubech v Plzni, Mladé Boleslavi a Kladně rozvířilo debaty nejen mezi hokejovou veřejností. Kvůli chybě, kdy klub neodeslal oznámení o přeregistraci hráčů, hrozí plzeňským Indiánům ztráta devatenácti bodů. Vše rozhodne Asociace profesionálních klubů. Podle trenéra Mariana Jelínka může mít tato kauza však i své pozitivní stránky.

V souvislosti s kauzou tedy tvrdíte, že vše zlé je k něčemu dobré?

Myslím si, že každá krizová situace nebo každá nepříjemná situace je potenciální možností k velkým změnám. Ty neuděláte, když všechno běží dobře nebo když je vše v klidu. K velkým změnám může dojít v krizovém okamžiku, ať se jedná o osobní život nebo pracovní situaci. A to samé je i v celém hokejovém dění. Kauza tedy může posunout a zkvalitnit strukturu řízení soutěže až revoluční cestou.

To znamená, že by se mohl změnit i sazebník trestů?

To nevím. Ale nakonec jsem rád, že ta situace nastala. Bohužel je smutné, že se týká nás, na druhé straně my jsme si o ni řekli. Je otázkou, když jedete v obci o deset kilometrů rychleji, jestli by vám měli dát trest smrti, nebo ne. To je totiž věc jiná. Já říkám: ano, my jsme chybu udělali, otázkou je výše trestu.

Pokud vám přeci jen body odeberou, zcela jistě přehodnotíte cíle mužstva.

Určitě, pak by pro nás postup do desítky představoval prakticky vybojování mistrovského titulu. Může to být určitým způsobem sportovní zázrak a zároveň i ohromná výzva. Může to být poprvé v historii extraligy, kdy tolik bodů vzali, a klub se přesto dostal do například semifinále.

Ale proč by to nebylo možné? Motivace u starších hráčů by byla asi složitější než u mladíků. Nebo ne?

Starší hráči za sebou něco mají, včetně trofejí. Jsem si jist, že by výzvu v podobě stíhačky celků nyní figurujících na postupových pozicích do play-off přijali. Mladíci by neměli motivaci ztrácet vůbec, při jakékoli situaci.

Extraliga má za sebou více než jednu třetinu základní části. Co naznačila?

Je daleko vyrovnanější než v loňském roce. Mám „radost“, že plno týmů začalo hrát naši hru, kterou jsme produkovali v loňské sezoně a uspěli jsme s ní. Začali hrát náš ofenzivní, agresivní hokej, a přináší to i ovoce. Mám dobrý pocit, že jsme něco nastartovali. Na druhé straně se s tím musíme vyrovnat a poprat se s tím, abychom trošičku zase odskočili a něčím zase soupeře překvapili. Také se ukazuje, že dravé mládí opravdu diktuje tempo a agresivitu hry, ale to samé mládí nediktuje góly. Statistiky hovoří jasně pro zkušenost. Na špici jsou naši Straka s Vlasákem, zlínský Leška a liberecký Nedvěd.

Jak hodnotíte v této chvíli účinkování plzeňského celku? U nás došlo před sezonou k velkým změnám. Bohužel se nepodařilo udržet ani tu kostru, která v loni vyhrála Prezidentský pohár. Ovšem to jsme věděli dopředu a nemá cenu se vymlouvat. Pravda je, že doposud si nesedlo to, co jsme očekávali.

Máte na mysli třeba výkonnost brankářů a některých zámořských hráčů?

Čekali jsme, že Salfický s Přikrylem vytvoří dobrý tandem. Ale je to úplně jinak. Najednou se zde objevil Mazanec, který je všude skloňován a nám nyní pomohl. Kéž by mu to vydrželo. Zámořští hokejisté určitě nejsou takovým přínosem jako vloni Bomersback. Zklamal nás Langfeld. U ostatních věřím, že ze sebe ještě vymáčknou víc. Čekali jsme více od Frola, ale ukázalo se rovněž, že máme i relativně velký potenciál mladých hráčů.

Dosavadní průběh sezony je tedy, řekněme, poněkud zvláštní.

Někteří hráči nepředvedli svá maxima, z některých věcí se ještě dostáváme. Ať to byla kontumace výsledku při neoprávněném startu Petra Sýkory, současná kauza anebo Sýkorův odchod do Ruska. Zatím je to sezona plná rozpaků, ale věřím, že dobře skončí.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!