Kroužky: babinec, vesmír, bylinkáři i novináři | E15.cz

Kroužky: babinec, vesmír, bylinkáři i novináři

Jak mohou děti trávit volný čas? Začíná školní rok a přináší širokou nabídku zájmových kroužků.

Hranice, Přerov/ Hypnotizující melodie se rozléhá sálem a turecký popový idol Tarkan rozdává z reproduktorů přehrávače virtuální polibky. Dívky v dlouhých sukních elegantně kroutí boky a odhaleným břichem. Po chvíli tanečnice nad hlavami rozvlní hedvábný šátek, do kterého se rafinovaným pohybem zahalí. I tak mohou děti trávit volný čas v hranickém domě dětí a mládeže. Kromě břišních tanců otevírá letos Domeček dalších sedm desítek zájmových kroužků. Pozadu nezůstává ani středisko volného času Atlas a BIOS v Přerově, které nabízí skoro stovku volnočasových aktivit.

„Největší zájem je obecně o sportovní kroužky. V kurzu je hlavně florbal, ale táhne i karate nebo aikido. Úspěch máme také s mažoretkami,“ vypočítává Blanka Šturalová, ředitelka hranického domu dětí a mládeže. V Přerově mají podobnou zkušenost. „Oblíbenější jsou kroužky, které hodně vystupují na veřejnosti, jako třeba sbor, gymnastika nebo tanec. Předloni jsme zažili velký boom s florbalem,“ říká ředitelka Atlasu Blanka Mašková.

Obě ředitelky se shodnou i na tom, který z kroužků nečeká světlá budoucnost. „O výpočetní techniku je čím dál menší zájem. Děti se jí hodně věnují ve škole, a prakticky všichni už dnes mají počítač s připojením k internetu i doma,” vysvětluje Šturalová. Přerovský Atlas letos výpočetní techniku ani neotvírá.

Domeček a Atlas

Stejně jako každý rok, i letos se v nabídce kroužků Domečku a Atlasu objevují novinky. Mladí psavci se mohou nově v Hranicích zdokonalovat v novinářském řemesle. Přerovský Atlas má novinářský kroužek už několik let a ten stále láká děti, pro které nejsou slohové práce noční můrou.

Na trend ekologického smýšlení v Hranicích reagují kroužkem Ochránci přírody – ekologie. Novinkou jsou i hodiny pedigování. Děti budou z materiálu podobnému proutí vyrábět třeba košíčky nebo stojánky na tužky. Pro žáky obou stupňů základních škol v Domečku letos připravují zdravotní cvičení a hry s gymnastickým míčem.

Moderní podobu dívčího klubu nabídne kroužek Babinec. „Nechceme se ale věnovat pletení a jiným tradičním ženským činnostem. Na programu budou věci, které zajímají moderní holky. Třeba móda, kultura, jídlo nebo sport,” popisuje Jana Malátková z hranického Domečku.

Přerovský Atlas láká na Tvořivou dílnu s Monikou Weissovou, kterou mnozí znají z pořadu Rady ptáka Loskutáka. V Angličtině pro žáky čtvrtých tříd se budou dětí hravou formou procvičovat ve vyjadřování se v cizím jazyce, ale i upevňovat gramatiku. Základy uměleckého tance jsou zase novinkou pro děti, které tíhnou spíše k baletu a chtějí se vyjádřit pohybem. Správné držení těla a osvojení si zdravého životního stylu naučí jóga pro mládež i rodiče s dětmi.

Biologická stanice

Novinky nabízí také přerovská Biologická stanice. „V kroužku Canisterapie mohou středoškoláci s vlastními psy získat vědomosti a dovednosti z oblasti této speciální terapie,” popisuje Ivo Růžička z Biologické stanice. Pro zájemce o astronomii stanice otevírá kroužky Vesmír a život věnovaný mladším školákům a Vesmír a budoucnost pro starší děti. Netradiční pohled na přírodu přes hledáček fotoaparátu chce poskytnout kroužek Fotíme přírodu. Výtvarné ekohrátky mají rodičům s dětmi nabídnout možnost společného zážitku při tvorbě z přírodních materiálů. „Botanika a bylinkářství si klade za cíl seznámit děti s rostlinami a jejich využitím,” uvádí Růžička další z novinek BIOSu.

Hranický Domeček zahajuje letos školní rok už v polovině září. Kolegové z Přerova rozjíždí kroužky na začátku října. Školné za jednotlivé kroužky se různí podle nákladů na výuku. V průměru rodič zaplatí kolem pěti až šesti stovek na celý rok.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!