Krušnohorská lyžařská střediska nabízejí komfort za miliony | E15.cz

Krušnohorská lyžařská střediska nabízejí komfort za miliony

Největší krušnohorské zimní areály se předhánějí, který z nich nabídne lyžařům větší komfort. Lákají je na novou techniku i zvýhodněné jízdné.

Už od první poloviny prosince jsou v pohotovosti děla, která chrlí sníh na krušnohorské sjezdovky. Většina provozovatelů největších areálů na první vločky nečekala a začala uměle zasněžovat už v první polovině prosince. Stačilo jim k tomu jediné: teploty pod nulou a příslib meteorologů, že počasí vydrží. Do nové lyžařské sezony vstoupili s vylepšeným zázemím pro lyžaře, příznivějšími cenami rodinného jízdného a novou technikou.

Neklid: lanovka za dvacet milionů

Nová trojsedačková lanovka za dvacet milionů je hlavním lákadlem, na které sází provozovatel areálu na Neklidu Otakar Štika. Předpokládá, že přitáhne rodiny nebo třeba začínající lyžaře či snowboardisty. Stejně jako sedačková lanovka na Klínovci. „Lanovka je repasovaná, kilometr dlouhá a přivezli jsme ji z rakouských Alp. Je v ní úplně nová elektronika,“ říká Štika, který na její stavbu dohlížel už od července. Lyžaři si na Neklidu mohou vybrat z několika tratí, které jsou dohromady čtyři kilometry dlouhé. Nejdelší měří tisíc dvě stě metrů. Úroveň sjezdovek přechází od modré, až po úsek označený černou. Na něm podle Štikových zkušeností nejčastěji řádí mladí snowboardisté. Návštěvníci se navíc autem pohodlně a zdarma dostanou přímo nad areál a odpočinout si mohou jak v legendární restauraci Rumburak, tak v bufetech se širokou nabídkou občerstvení. Jízdenky navíc platí i na sjezdovky za Hotelem Praha.
Dalším z lákadel je podle Štiky hlavně cena jízdného, které pro letošní sezonu provozovatel ještě zlevnil. „Naše škála je ohromná. Návštěvníci mohou kombinovat jízdné tak, aby pro ně bylo co nejvýhodnější. Navíc jsme výrazně levnější, než na Klínovci,“ dodává. Ačkoli Neklid leží na rozdíl od Klínovce na jižním svahu, lyžaři si přesto užijí dobré sněhové podmínky. „Jižní svah může být i výhodou. Když svítí sluníčko a nefouká vítr, je tady opravdu krásně,“ pochvaluje si Štika, kterému se za okny kanceláře skví zimní panorama Krušných hor.

Klínovec: trezory i nová sněhová děla

Bezpečností schránky na centrálním parkovišti nebo čtyři nová sněhová děla. To jsou některé z novinek, které si letos užijí lyžaři na Klínovci. Pod Dámskou sjezdovkou na ně navíc čeká informační centrum, ve kterém se dozvědí vše o ubytování nebo kulturních a sportovních akcích. Nejvýznamnější z nich bude závod Evropského poháru ve snowboardingu, který se uskuteční 13. a 14. února.
„Novinek máme spoustu. Postavili jsme nové toalety poblíž sjezdovek, návštěvníci u nás mohou platit kartou, vybírat hotovost a dostanou informace o službách v okolí,“ říká provozovatel klínoveckého areálu Martin Píša. Letošní vylepšování komplexu spolykalo přibližně čtyři miliony korun.
Největší lyžařské středisko Krušných hor návštěvníkům tradičně nabízí sjezdovky všech druhů obtížnosti a kvalitní sněhové podmínky. Najdou tady i areál pro začátečníky a rodiny s malými dětmi. Samozřejmostí jsou bufety, restaurace i parkoviště pro pět set aut. Další vylepšení areálu plánuje provozovatel na příští rok, a to ve dvou etapách. První z nich začne už letos v létě.
„Čekají nás zásadní investice. První z nich je stavba čtyřsedačkové lanovky a přemostění Pařerovky, která se tak zároveň prodlouží o šest set metrů,“ říká Píša. Investici přitom odhaduje na sto milionů korun. „Další plány máme s jáchymovskou lanovkou. Místo ní tady postavíme novou čtyřsedačkovou, která povede z centrálního parkoviště. U lanovky vyroste tříkilometrová sjezdovka se zasněžovacím systémem. Hotová by měla být do roku 2016,“ říká Píša.
Stejně jako další lyžařská centra, také Klínovec zlevnil rodinné jízdenky. O deset procent od jednoho do šesti dnů. Ostatní jízdné zůstává stejné, jako bylo v loňském roce. Od Vánoc navíc jezdí okolo Klínovce skibusy, které jsou zdarma.

Novako: nové duše i lyže v půjčovně

„Máme nové všechno,“ odpovídá na otázku, co je nového, se smíchem majitel areálu Novako na Božím Daru. Jan Novák pro tuto sezonu vylepšil hlavně zázemí a servis pro lyžaře. Svahy Novaka jsou vhodné především pro děti a začátečníky. „Úpravy jsme dělali v dětském parku a rozšířili parkoviště. Nyní se na něj vejde osmdesát aut,“ říká Novák, který zmodernizoval i vybavení v půjčovně lyží.
Největší atrakcí, na kterou Novako příznivce sněhu láká, je snowtubing. Tedy sjíždění kopce na speciální nafouknuté duši. To vše v připravené dráze. „Vylepšili jsme dráhu a díky tomu jezdíme i na mokrém sněhu. Navíc jsme pořídili nové duše,“ říká Novák.
V areálu fungují dva vleky. První měří dvě stě metrů, druhý o sto více. „Novako je ideální pro rodiny s dětmi a začínající lyžaře. Navštěvují ho také starší lidé, kteří třeba dvacet let nelyžovali a teď to znovu zkouší,“ líčí Novák. Hlavní výhody areálu podle něj je, že leží přímo u města. Nabízí tak pohodlí malým dětem a hlavně jejich rodičům.
„Když děti chtějí, mohou rodiče lyžování s nimi klidně na hodinu zabalit a jít se podívat do města nebo si sednout do restaurace. Zvýhodněné jízdenky ani nenabízíme, protože máme tak nízké jízdné, že k nám může přijet celá rodina. Malé děti mají navíc vstup zdarma,“ říká.
Stejně jako někteří další provozovatelé vleků, si i Jan Novák všímá, že se mu v areálu postupně mění klientela. Ubývá hlavně Holanďanů, kteří donedávna patřili k pravidelným návštěvníkům krušnohorských lyžařských středisek. „Z cizinců se tady objevují především Němci a před Vánocemi sem přijelo hodně Rusů. Nejvíc jezdí ale Češi, těch tu bylo vždycky hodně,“ dodává.

Kolik stojí lyžování v Krušných horách?

Neklid (hlavní sezona): 9.00-12.00 hodin dospělí 300 Kč, děti do 12 let 200 Kč 9.00-16.00 hod. dospělí 420 Kč, děti do 12 let 280 Kč 12.00-16.00 hod. dospělí 330 Kč, děti do 12 let 220 Kč 1 jízda 50 Kč 2 dny dospělí 760 Kč, děti do 12 let 500 Kč 6 dnů dospělí 1800 Kč, děti do 12 let 1400 Kč sezonní jízdné dospělí 5000 Kč, děti 3500 Kč rodinné jízdné 600 až 6000 Kč - více informací na www.neklidsnow.com

Klínovec (hlavní sezona): Do 12 hodin dospělí 380 Kč, děti 290 Kč Denní jízdné dospělí 530 Kč, děti 400 Kč 12.00-16.00 hod. dospělí 390 Kč, děti 290 Kč 1 jízda 70 Kč 2 dny dospělí 980 Kč, děti 730 Kč 6 dní dospělí 2490 Kč, děti 1750 Kč 2 dospělí a dvě děti 1460 Kč, 2 dospělí a jedno dítě 1260 Kč - více informací na zima.klinovec.cz

Novako (hlavní sezona): 9.00-16.30 hod. dospělí 240 Kč, děti do 10 let 160 Kč 12.00-16.30 hod. dospělí 200 Kč, děti do 10 let 130 Kč 19.00-20.30 hod. dospělí 80 Kč, děti do 10 let 70 Kč - více informací na www.novako-ski.cz

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!