Kubištův slavný obraz Polibek smrti se vrátil do Liberce | E15.cz

Kubištův slavný obraz Polibek smrti se vrátil do Liberce

Jeden z nejslavnějších obrazů českého kubismu Polibek smrti se vrátil do stálé expozice Oblastní galerie v Liberci.

Dílo Bohumila Kubišty z roku 1912 bylo před šesti lety zapůjčeno do Národní galerie v Praze. Vystavovala ho v Muzeu kubismu v domě U Černé matky Boží. Letos putoval Polibek smrti na výstavu do Bruselu, která se konala k předsednictví České republiky Evropské unie. „Polibek smrti máme ve stálé expozici dva týdny. Očekáváme, že díky Kubištovu obrazu se zvýší návštěvnost,“ dodal Randáček.

Galerie získala Polibek smrti od soukromého sběratele v roce 1960, kdy se největší díla českého kubismu dala koupit za zhruba 10.000 až 12.000 korun. V současné době se podle Randáčka jejich cena pohybuje přibližně od tří do sedmi milionů.
Olejomalba Polibek smrti o rozměrech 154 krát 90 centimetrů visí v Liberci v expozici českého umění 20. století. Patří tam mezi nejcennější obrazy. Kubištovo dílo obklopují například díla Emila Filly, Josefa Čapka, Josefa Šímy, Františka Muziky a Antonína Slavíčka. „Obraz je v galerii v bezpečí. Propracovaný systém ochrany z ní dělá nedobytnou tvrz,“ upozornil Randáček.

První kubistický obraz

Kubišta se narodil v roce 1884 a namaloval první kubistický obrázek v Čechách. Ke kubistům se ale později nepřipojil. Kvůli dluhům vstoupil v roce 1913 do rakousko-uherské armády. V roce 1918 zemřel po vyčerpání z válečných útrap na španělskou chřipku. „Na rozdíl od francouzských malířů nepojímal kubismus jako nezávaznou hru s formami. Zabýval se vážnými tématy na hranici života a smrti. Svým dílem chtěl vyburcovat tehdejší měšťácké obecenstvo,“ uvedla kurátorka sbírky obrazů v liberecké galerii Zuzana Štěpanovičová.
Kubišta vytvořil mimo jiné obrazy Zátiší s lebkou nebo Vzkříšení Lazara. Zatímco Vzkříšení Lazara představuje přechod od smrti k životu, Polibek Smrti přechod od života k smrti. Kubištova varianta kubismu se nazývá kuboexpresionismus.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!