Kují železo pro budoucí Farskou zahradu | E15.cz

Kují železo pro budoucí Farskou zahradu

Díla mladých kovářů budou před ostravským Domem kultury. Veřejnost může hlasovat.

Osmnáctiletá Ivana Pavlíčková žije v ostravském centru a je velmi pravděpodobné, že se zde bude brzy setkávat i se svými výtvory. Pavlíčková studuje třetím rokem obor umělecká kovářka a v uplynulých dnech v horku, hluku a prachu vítkovické kovárny vyráběla se svými kolegy plastiky, které snad jednou budou instalovány ve Farské zahradě na Černé louce.
„Líbí se mi, jak je kov při vysokých teplotách tvárný. Původně jsem šla na umělecké zlatnictví, ale více mne to táhlo k větším věcem. Jako dívka jsem musela překonat strach z vrtaček nebo si vypěstovat vztah k bruskám,“ říká Pavlíčková na téma jak se cítí při práci v kovárně. Je studentkou třetího ročníku ostravské umělecké střední školy Ave Art. Ta letos pořádala ve školních prostorách vítkovické kovárny v pořadí již třetí kovářské sympozium s názvem Kov, kámen, voda. Výsledky práce mladých kovářů – tři umělecké plastiky a pítko - mají být od pátku 11.září vystaveny před Domem kultury Ostrava. Až do konce října budou moci Ostravané hlasovat, které z děl se jim líbí nejvíc. V budoucnu snad najdou plastiky své místo v zrenovované Farské zahradě vedle kostela svatého Václava v samotném centru Ostravy.
Kluk viděl sochy
Ředitel školy Ave Art Jaroslav Prokop vzpomíná, jaký dojem na něj jako na malého kluka udělaly kovové plastiky, rozmístěné v Komenského sadech koncem šedesátých let. Tehdy se v Ostravě konala první obdobná sympózia. Obdobně jako dnes i tehdy za přispění Vítkovických železáren. Jedním z hlavních organizátorů byl otec někdejšího primátora a hejtmana Evžen Tošenovský starší. Mnohé sochy byly v pozdějších normalizačních časech zlikvidovány, zbylé jsou k vidění v parku Milady Horákové. „Současná sympozia na ty z šedesátých let určitě navazují,“ říká dmes ředitel Prokop.
Z prvního sympozia školy Ave Art v roce 2007 vznikli kovoví andělé, kteří jsou na zámku v Kuníně. Loni kováři vyráběli vstupní brány, které snad jednou budou ve Farské zahradě a jsou vystaveny v K-triu v Hrabůvce.
Kdy vroste zahrada
Ostravský architekt Jan Taisler již zpracoval přesný projekt, jak by znovuobnovená Farská zahrada měla vypadat. „Budou tam oddělené terasy, hudební auditorium pro komorní koncerty i vodní fontány,“ popisuje své záměry architekt. Nyní probíhají jednání města s majiteli pozemků. „Pokud se tyto věci vyřeší, muže být zahrada do dvou let postavena,“ myslí si Jan Taisler.
I pořadatelé sympozií před čtyřmi desítkami let měli velké plány. Sochy z dalších ročníků chtěli umístit v zámeckém parku v Šilheřovících a také v trojickém údolí na Slezské Ostravě, které se mělo už tehdy stát rekreační zónou. S normalizací však skončily plány stejně jako umělecká sympozia.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!