Další oscarová remíza: The Artist a Hugo získali po pěti oceněních | E15.cz

Vše o gastro byznysu

Vše o gastro byznysu

Další oscarová remíza: The Artist a Hugo získali po pěti oceněních

Stanislav Šulc

Stejně konzervativně jako lednové nominace dopadlo i konečné hlasování americké filmové akademie, která v noci na pondělí středoevropského času rozdala svá výroční ocenění, takzvané Oscary. Akademie se rozhodla oba hlavní kandidáty, tedy černobílý film The Artist a barvité vyprávění Hugo a jeho velký objev ocenit spravedlivě a oba získaly po pěti Oscarech.

Došlo tak k podobné remíze jako loni, kdy shodný počet cen dostalo drama Králova řeč a akční sci-fi Počátek. Stejné rozvržení nabídl i letošní ročník: zatímco The Artist dominoval hlavním kategoriím a vedle ceny pro nejlepší film získal také sošky za režii a hlavní mužský herecký výkon, Hugo kraloval technickým kategoriím. V nich porážel favorizovaný závěrečný díl ságy o Harrym Potterovi. Snímek nominovaný na tři ceny nakonec odešel z nedělní noci s prázdnou.

Na překvapení bylo 84. udílení Oscarů skoupé. Mezi nejdůležitějšími kategoriemi překvapily snad jen ty za nejlepší herecké výkony v hlavních rolích. Každá měla dva hlavní kandidáty, přičemž se vítězství nakonec přiklonilo na stranu toho méně favorizovaného umělce. Sošku pro nejlepší herečku tak získala Maryl Streepová za roli Margaret Thatcherové ve snímku Železná lady, čímž porazila Violu Davisovou z Černobílého světa. Pro Streepovou to byl již třetí Oscar v její bohaté kariéře a slavná herečka sama na podiu připustila, že nejspíš poslední. The Artist Jean Dujardin zase vyfoukl sošku Georgi Clooneymu (Děti moje).

Naopak vedlejší role dopadly zcela podle očekávání – Christopher Plummer si za výkon ve snímku Začátky odnesl Oscara jako nejstarší držitel této ceny vůbec. „Jsi jen o dva roky starší než já, drahoušku, kde jsi byl celý můj život,“ prohlásil dojatý Plummer. Čest hereckému ansámblu snímku Černobílý svět pak zachovala Octavia Spencerová, oceněná cenou pro nejlepší herečku ve vedlejší roli.

Woody Allen si pro cenu zase nepřišel

Tradičně dvě „problematické“ ceny, v nichž většinou slabé filmy vítězí na úkor kvalitních favoritů, také letos dopadly nepřekvapivě. Animovaným filmem roku byl vyhlášen báječný zoologický western Rango režiséra Gora Verbinského, který si po opomenutí nominace pro Tintinova dobrodružství cenu zasloužil. Největším favoritem celé 84. oskarové noci však bylo íránské drama Rozchod Nadera a Simin, které aspirovalo na cenu pro nejlepší neanglicky mluvený film a nejlepší původní scénář. Zatímco tu první zaslouženě získal, v druhé kategorii Asghara Farhádího porazil Woody Allen a jeho Půlnoc v Paříži. Allen si ale jako již tradičně pro cenu nepřišel. Žádný šok ani žádný reálný skandál, takové byly 84. Oscary.

Nejlepší herečka a nejlepší herec - Meryl Streepová a Jean DujardinNejlepší herečka a nejlepší herec - Meryl Streepová a Jean DujardinAutor: profimedia.cz

Přehled držitelů filmových cen Oscar za rok 2011

Nejlepší film: The Artist - producent Thomas Langmann, režie Michel Hazanavicius
Režie: Michel Hazanavicius - The Artist
Herec v hlavní roli: Jean Dujardin - The Artist
Herečka v hlavní roli: Meryl Streepová - Železná lady
Herec ve vedlejší roli: Christopher Plummer - Začátky
Herečka ve vedlejší roli: Octavia Spencerová - Černobílý svět
Neanglicky mluvený film: Rozchod Nadera a Simin - Írán, režie Asghar Farhádí
Nejlepší animovaný film: Rango - režie Gore Verbinski
Kamera: Robert Richardson - Hugo a jeho velký objev
Původní scénář: Woody Allen - Půlnoc v Paříži
Scénář podle předlohy: Alexander Payne, Nat Faxon a Jim Rash - Děti moje
Hudba: Ludovic Bource - The Artist
Nejlepší píseň: Man or Muppet - hudba a text Bret McKenzie - film Mupeti
Výprava a dekorace: Dante Ferretti a Francesca Lo Schiavoová - Hugo a jeho velký objev
Kostýmy: Mark Bridges - The Artist
Masky: Mark Coulier a J. Roy Helland - Železná lady
Střih: Kirk Baxter a Angus Wall - Muži, kteří nenávidí ženy
Zvuk: Tom Fleischman a John Midgley - Hugo a jeho velký objev
Zvukové efekty: Philip Stockton a Eugene Gearty - Hugo a jeho velký objev
Vizuální efekty: Rob Legato, Joss Williams, Ben Grossman a Alex Henning - Hugo a jeho velký objev
Celovečerní dokument: Undefeated (Neporažení) - režie Daniel Lindsay a T.J. Martin
Krátkometrážní dokument: Saving Face (Uchovat si tvář) - režie Daniel Junge
Krátkometrážní animovaný film: The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore (Úžasné létající knihy pana Morrise Lessmorea) - režie William Joyce a Brandon Oldenburg
Krátkometrážní hraný film: The Shore (Pobřeží) - režie Terry George

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!