Kundera. Číst a pochybovat. | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

LITERÁRNÍ RECENZE: Kundera. Číst a pochybovat

Iva Přivřelová

Žádná česká kniha už dlouho nevyvolala tak bouřlivé ohlasy jako Kundera – Český život a doba od Jana Nováka. Vášnivé odsudky se na více než 850stránkovému svazku postaraly o takovou reklamu, že už po čtrnácti dnech nakladatelství Argo a Paseka pořizovala dotisk.

V tomto případě stojí za to udělat si na kontroverzní biografii, která se do slavného spisovatele – autora knih jako Žert, Směšné lásky či Nesnesitelná lehkost bytí – v době jeho československé existence pouští s vervou, jíž se zatím nikdo neodvážil, vlastní názor.

Čtenář by ji ovšem měl od začátku brát podobně kriticky, jako Novák bere Kunderův oficiální životopis a klást si stejné množství otázek, jimiž autor rád končívá své kapitoly.

Novák se proslavil románem o bratrech Mašínech Zatím dobrý. Spolunapsal mimo jiné autobiografii režiséra Miloše Formana, natočil dokument o Václavu Havlovi a je spoluscenáristou Formanova snímku Valmont.

Subjektivitu svého pohledu zdůrazňuje hlučností svého hlasu. Jeho opakované názory a morální postoje nelze minout, stejně jako jeho opovržení charakterem Milana Kundery, kterého tu odsuzuje na příkladu jeho stalinistických veršů i historek z jeho sexuálního života.

Ožehavá kniha líčí, jak Trump žádal Čínu, aby zajistila jeho znovuzvolení. Bílý dům se ji snaží stopnout

Novákovo pochybné zacházení se zdroji informací, na jejichž výběrovost upozornil už například literární historik Jan Lukeš, je čitelné jen napůl. Příliš lehkonohá interpretace a povrchní psychologizace všeho Kunderova konání v textu nabobtnaném únavným množstvím citací z knih a projevů naopak křičí o pozornost.

Novák přitom umí psát čtivě a svůj portrét enigmatického spisovatele kreslí v živých, svůdně evokativních barvách. A nejen Kunderův.

Kniha obsahuje i několik kapitol psaných kurzívou, v nichž Novák stručně vykresluje pohnuté osudy osobností, které se Kunderova života dotkly včetně agenta chodce Miroslava Dvořáčka, jehož podle policejního záznamu budoucí literát a profesor FAMU v roce 1950 udal.

OBRAZEM: Proměna Pražské tržnice může stát až tři miliardy. Podívejte se, jak má vypadat

Nejlepší kapitola celé knihy patří pronásledovanému básníku Janu Zahradníčkovi, který zemřel nedlouho po návratu z komunistického vězení. Při její četbě zamrzí, že Novák nenapsal knihu, která by se jmenovala jen Český život a doba. Která by pomocí střípků o mnoha dalších osobnostech československého kulturního a politického života 30. až 70. let 20. století včetně Kundery dynamicky a detailně zpřítomněla a osvětlila mýty a zkratkami zanesenou minulost bez balastu, bulváru a vnucování názoru.

Jan Novák: Kundera. Český život a doba
Vydala: Nakladatelství Argo a Paseka
Hodnocení: 60 %

 Autorka je spolupracovnicí redakce

Autor: Iva Přivřelová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!