Mad Men: Svůdná reklama na nenaplněné touhy | E15.cz

Mad Men: Svůdná reklama na nenaplněné touhy

Mad Men: Svůdná reklama na nenaplněné touhy
Mad Men
• 
ZDROJ: E15

Iva Přivřelová

Ačkoliv ho české televize ignorují, v USA patří seriál Mad Men k nejobdivovanějším televizním počinům poslední doby, pravidelně sbírající Emmy. Na Zlatých glóbech chyběl jen jednou – když spory tvůrců s televizní stanicí AMC odložily premiéru nové sezony o osm měsíců.

Ona sezona, pátá, teď skončila a dlouho natěšení fanoušci mohou kvitovat, že na rozdíl od řady jiných seriálů kvalita příběhu o reklamních agentech na Manhattanu šedesátých let neklesá, nebo alespoň ne o moc. Pátá série má sice pomalejší rozjezd a několik neobratných momentů. Vrcholí ale vynikajícími třemi díly, které dramaticky a výmluvně dokládají, že Mad Men jsou seriálem o lidech, kteří píší slogany o štěstí, ale sami štěstí pořád hledají.

Dílo Matthewa Weinera, jenž se podílel i na Sopránových, svádí svým nablýskaným, elegantním, velmi stylovým retro vizuálem a také skvělými herci, především charizmatickým Jonem Hammem v dominantní roli Dona Drapera, neodolatelné, ale velmi komplikované hvězdy reklamní agentury.

Vnitřní přitažlivost Mad Men spočívá ve způsobu, jak pomocí paralel s reklamními zakázkami nahlížejí do lidské duše a zkoumají její radosti, slabosti, zklamání a jak ji ničí kompromisy, které člověk dělá sám se sebou. Společenskopsychologický komentář skrývá i řada nepracovních obyčejných událostí, jako bolest zubu, nebo promyšlené použití dobových hitů. Weiner po letech snažení letos konečně sehnal práva na píseň od Beatles – a vybral si psychedelickou Tomorrow Never Knows. V Mad Men není nic bez významu.

Zůstane Don Draper věrný své nové mladé temperamentní manželce Megan? Naplní umělecky založenou ženu nová práce reklamní textařky? Jak to ohrozí Donovu chráněnku Peggy a její ambice? Přežije firma a její majitelé finanční těžkosti po odchodu Lucky Strike? Nezblázní se Pete z obyčejné rodinné existence na předměstí? To jsou velká témata páté řady Mad Men. Ti umějí udržovat pozornost i tím, jak nechají životy svých hrdinů postupně a přirozeně vyvíjet.

Po velké změně v podobě rozvodu a nové firmy mezi třetí a nejlepší čtvrtou sérií se nová sezona odehrávaná v letech 1966 a 1967 obloukem vrací k začátku, ke stavu Dona sedícího na baru, pozorovaného lačnými ženami. Skončí ovšem těsně před potvrzením, kam až se vrátil sám Don. I bez zpoždění to bude dlouhé čekání na šestou, údajně předposlední řadu. Během něj by Mad Men měli získat další Emmy a Zlatý glóbus. A zasloužili by si větší popularizaci mezi českým publikem.

Autorka je spolupracovnicí redakce

Autor: Iva Přivřelová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!