Nohavicův svět plný emocí: Čekání na nové album se vyplatilo | E15.cz

Nohavicův svět plný emocí: Čekání na nové album se vyplatilo

Dušan Kütner

Nové album asi nejuznávanějšího tuzemského písničkáře je plné nostalgie, melancholie i humoru.

Poruba je jedno z největších ostravských sídlišť, na kterém Jaromír Nohavica prožíval rané mládí plné pionýrského světa se šátky, výukou azbuky i prvních dospěláckých zážitků. Ale jen se vzpomínkami na desítky let starou atmosféru socialistického sídliště si naštěstí jako vždy nevystačí.

Na novém albu převažují zasmušilé balady a písně zpytující dávný i současný svět. Díky častému využití akordeonu se přitom nad Natašo, lásko má či Nájezdníky vznáší atmosféra starého a uznávaného Divného století a skladby Pěterburg. Na dětská léta vzpomíná příznivec ostravského Baníku i v písni Tři rohy penalta, v níž velmi dobře popisuje, jak ty klukovské fotbaly v provizorních podmínkách tehdy vypadaly.

Zemřel Malcolm Young, spoluzakladatel australské rockové kapely AC/DC

Do některých vzpomínek se ale vkrádá i jistá hořkost. V Saku ze sametu odkazujícím na listopad 1989 celou změnu dehonestuje slovy „na Letenské pláni chystají noví páni slet“. V písni Lžou mi do očí si pak rovnou stěžuje, že jsou se ženou opět v nové době sledováni. Ublíženost Nohavici kvůli zprávám v médiích o jeho údajné spolupráci s komunistickou Státní bezpečností je zřejmě nekonečná – vzpomeňme jen na úvodní píseň z alba Ikarus Já si to pamatuju.

Snad proto je ještě něčím album neobvyklé. Na rozdíl od předchozích Nohavicových počinů se vyznačuje nadprůměrnou přítomností peprných slov, což nejvíce vystupuje v Černé jámě zpívané ostravštinou. Proč, těžko říct. Mezi ostatních dvanáct písní se tento kuplet nehodí, byť může být ozdobou pověstných Nohavicových koncertů.

Da Vinciho obraz se vydražil za rekordní sumu. Aukce trvala jen devatenáct minut

Stylově barevnému albu pak odpovídá i nástrojové obsazení a hosté Robert Kusmierský, Dalibor Cidlinský a Pavel Plánka. Písně se proto přirozeně rozprostírají od folkových kytarových písní až po šlapající skladbu Empire State s bicími a pianem. S novým albem čekal Nohavica pět let. Je bezpochyby jasné, že se takové čekání opět vyplatilo.

Jaromír Nohavica: Poruba
Vydal: Jaromír Nohavica
Délka: 41:20
Hodnocení: 80 %

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!