O Oscarech je rozhodnuto, hlasování skončilo | E15.cz

O Oscarech je rozhodnuto, hlasování skončilo

O Oscarech je rozhodnuto, hlasování skončilo
Výroba sošek Oscarů
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Hlasování o letošních filmových cenách Oscarech skončilo a s ním i nákladná "předoscarová" kampaň hollywoodských studií, která prosazovala své favority. Výsledky hlasování budou známy v neděli večer.

Více než 5800 členů americké filmové akademie mohlo hlasovat do pěti odpoledne kalifornského času (do dnešních 02:00 SEČ) v celkem 24 oscarových kategoriích. Auditorská firma nyní na utajeném místě spočítá hlasy a dodá organizátorům obálky se jmény vítězů, které budou otevřeny při slavnostním ceremoniálu v neděli večer.

Podle zástupců PriceWaterhouseCoopers, která počítá hlasy pro americkou filmovou akademii už 79 let, ještě nikdy nedošlo k předčasnému prozrazení výsledků. Letos poprvé mohli akademici hlasovat online. Podle Ricka Rosase z PricewaterhouseCoopers této možnosti využila více než polovina členů akademie.

Přes internet se mohlo hlasovat už při nominacích na Oscary v prosinci. Někteří členové akademie, kterým je většinou přes 50 let, si stěžovali na problémy s hesly a uživatelskými jmény a lhůta pro hlasování musela být o den prodloužena. Podle akademie byla ale účast na hlasování nakonec vysoká.

Vzhledem k tomu, že souboje o nejlepší film, režiséra a herečku jsou poměrně vyrovnané, filmová studia zaplavila noviny, rozhlas i televizi reklamami na své nominované snímky. Podle listu The Los Angeles Times studio Warner Brothers, které natočilo thriller Argo, i studio Walta Disney, které distribuuje historický film Lincoln, utratily na předoscarovou kampaň po deseti milionech dolarů (asi po 190 milionech korun).

Lincoln má nejvíc nominací - 12. Film Pí a jeho život režiséra Anga Leea jich má 11, muzikál Bídníci a komedie Terapie láskou po osmi a Argo sedm.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!