Spielbergův Lincoln ovládl nominace na Oscara | E15.cz

Spielbergův Lincoln ovládl nominace na Oscara

Spielbergův Lincoln ovládl nominace na Oscara
Daniel-Day Lewis jako Lincoln
• 
ZDROJ: ČTK

Stanislav Šulc

Sázka na americkou historii se Stevenu Spielbergovi znovu vyplatila. Podobně jako v roce 1998, kdy uvedl film Zachraňte vojína Ryana, i Lincoln vynesl Spielbergovi titul největší favorit udílení Oscarů. Americká filmová akademie oznámila nominace 85. ročníku svých výročních cen a Lincoln se s 12 nominacemi stal hlavním kandidátem na sošku pro film roku. V těsném závěsu za ním s 11 nominacemi se překvapivě umístila adaptace knihy Yanna Martela Pí a jeho život, kterou natočil Ang Lee.

O titul pro nejlepší film letos usiluje celkem devět snímků. Mezi výběrem akademie nechybí slavné snímky Nespoutaný Django (celkem pět nominací), Argo (sedm nominací), Zero Dark Thirty (pět nominací) ani Terapie láskou (osm nominací), sympatické bylo zařazení nezávislého hitu Divoká stvoření jižních krajin (čtyři nominace). Akademie projevila také velkou odvahu zařazením filmu Láska Michaela Hanekeho (celkem pět nominací). Z výraznějších filmů roku 2012 chybí snad jen Mistr Paula Thomase Andersona (získal jen tři nominace za herecké výkony).

Trailer k filmu Lincoln

Skutečné překvapení přináší ale druhá nejdůležitější kategorie – režie. Tam se kromě Spielberga a Leeho dostal také Haneke, David O. Russell za Terapii láskou a debutující Benh Zeitlin za Divoká stvoření jižních krajin. Chybí oslavovaný Ben Affleck (Argo), Quentin Tarantino za Djanga (útěchou může být nominace za původní scénář), a především Kathryn Bigelow (první režisérka, která získala cenu za režii) za Zero Dark Thirty, což je skutečný šok.

V dalších kategoriích akademie projevila tradičně konzervativní vkus, což dokazuje ignorování komiksového filmu Temný rytíř povstal, a to i v technických kategoriích. Konečné výsledky budou vyhlášeny 24. února v Los Angeles.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!