Kulturní akce roku 2009? Hlasujte v anketě Sedmičky | E15.cz

Kulturní akce roku 2009? Hlasujte v anketě Sedmičky

Čtenáři Sedmičky vyberou nejúspěšnější kulturní akci roku 2009 v regionu.

Až do 17. února mohou čtenáři Sedmičky hlasovat v anketě o nejlepší kulturní akci na Břeclavsku a Hodonínsku. Vybírat mohou ze sedmi tipů, které do ankety nominovali redaktoři Sedmičky. Mohou přijít i s vlastním návrhem.

1. Svatovavřinecké slavnosti

Vrátit do středověku se mohli po čtyři srpnové dny lidé v Hodoníně. Na Svatovavřineckých slavnostech mohli návštěvníci vidět rytířské turnaje i řemeslné trhy. Organizátoři pro ně připravili také středověký průvod městem, ohňostroj, country a folková vystoupení a prohlídku historického ležení nebo středověké krčmy.
Sedmička tuto akci nominuje právě pro širokou nabídku středověkých atrakcí. „Program jsme se snažili udělat co nejpestřejší, aby si vybrali lidé všech věkových kategorií,“ popsal ředitel hodonínského domu kultury Zdeněk Grombiřík.

2. Boney M

Pod břeclavským zámkem vystoupila v polovině června legenda taneční hudby sedmdesátých a osmdesátých let. Na koncert skupiny Boney M přišly dva tisíce lidí. Někteří z nich ale odcházeli z koncertu rozčarovaní. Z původní sestavy přijel pouze Bobby Farell, zazpíval na poloviční playback a v některých pasážích zpíval dokonce falešně.
Sedmička přesto jejich vystoupení zařadila do ankety. A to proto, že se hodonínské agentuře Artex-production podařilo přivést do Břeclavi hvězdu světového formátu.

3. South Moravia Photoworkshop

Slavní čeští fotografové se sjeli v červenci a v srpnu do Lednice. Pětici uznávaných kapacit v oblasti fotografie pozvala na South Moravia Photoworkshop jeho zakladatelka Michaela Cibulková. Díky ní poznali účastníci téměř třítýdenního kurzu pět odlišných technik fotografování.
Organizátoři pozvali fotografa Antonína Kratochvíla a Jiřího Turka, který se specializuje na módní fotografii. Jindřich Štreit naučil mladé fotografy zachytit formou dokumentu život na jižní Moravě. S Janem Pohribným účastníci kurzu zjistili, jak zpracovat téma krajiny Lednicko-valtického areálu a s Evženem Sobkem se vydali fotit do vinic. Sedmička dává této akci divokou kartu: Photoworkshop pomohl začínajícím fotografům i propagaci jižní Moravy.

4. Rock on Ice

Břeclavské publikum zažilo v dubnu velký rockový koncert na zimním stadionu. Letos na Rock on Ice zazpíval Marek Ztracený, zpěvák Jiří Zonyga s kapelou a smyčcovým triem Inflagranti a skupiny Desmod, No Name a Olympic. Jiří Zonyga navíc na koncertě pokřtil svoji novou desku. Na zimní stadion přišly téměř čtyři tisíce diváků.

5. Creamfields

Začátkem července se na břeclavské letiště sjely čtyři tisícovky fanoušků taneční muziky. Festival Creamfields tam už podruhé pořádala brněnská agentura Mersey. Festival se letos uskutečnil jen na šesti místech na světě. Kromě Břeclavi si tak příznivci taneční muziky přišli na své i ve Španělsku, Chile, Brazílii, Anglii a na Maltě.

6. Moravský den

Do 17. století se mohli vrátit Břeclavští koncem června na Moravském dni. Tématem třetího ročníku byla třicetiletá válka. Návštěvníci akce pod zámkem mohli navštívit řemeslný jarmark, koncert skupiny Javory nebo ohňostroj. Vojáci přiblížili zábavnou formou těžké období války. Na Moravský den vyjel i historický vlak tažený parní lokomotivou.

7. Rekonstrukce bitvy Pohansko

Klub vojenské historie sehrál začátkem července na Pohansku rekonstrukci bitvy mezi sudetoněmeckým Freikorpsem a prvorepublikovou armádou. Lidé si mohli prohlédnout vojenskou techniku, výcvik dělostřelců nebo přehlídku dobových klobouků. Sedmička oceňuje nadšení členů klubu vojenské historie.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!