Kulturní událost roku 2009 | E15.cz

Kulturní událost roku 2009

V loňském roce se toho v ostravské kultuře stalo mnoho. Která z kulturních akcí se stane tou nejvýznamnější?

Ostrava už dávno není jen průmysl. Dokazuje to také spousta kulturních akcí, které se loni ve městě konaly. Sedmička vybrala sedm z nich a nechává na svých čtenářích, aby v anketě rozhodli, která z nich se stane nejvýznamnější kulturní událostí roku 2009.

Colours of Ostrava 2009

Hudební festival Colours of Ostrava je ostravský fenomén. Jeho loňský osmý ročník byl poprvé ve své historii totálně vyprodán. Návštěvníků přišlo více než pětadvacet tisíc. Sešli se vynikající umělci, například David Byrne a další, kteří vyjádřili přání hrát v Ostravě znovu. „To, co předvedl Jamie Cullum, nečekal nikdo. Jeho koncert patřil k absolutním vrcholům festivalu za všechny ročníky,“ řekla ředitelka festivalu Zlata Holušová. Festival patří k největším v České republice, vymyká se i svou pestrostí hudebních žánrů.

Shakespeare na hradě

Letní Shakespearovské slavnosti, které se konaly na Slezskoostravském hradě, se setkaly s nebývalým zájmem. Nabídly šestnáct divadelních večerů se slavnými hry Williama Shakespeara. Velký úspěch mělo ostravské představení Komedie omylů. „Je unikátní, protože v něm hrají herci ze všech ostravských divadel,“ řekl herec Vladimír Polák, jeden z pořadatelů ostravských slavností.

Výstava „Ostrava?“

Jako součást kandidatury Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015 se uskutečnila na výstavišti Černá louka výstava „Ostrava?“. „Poprvé v dějinách Ostravy se prezentuje tolik různých uměleckých předmětů spjatých s městem i s celým regionem,“ uvedla k výstavě Kateřina Ondřejková z pořadatelského týmu. Objevily se na ni sochy, fotografie, grafiky, ale také běžné předměty spojené s minulostí i současností města. Výstavu navštívilo téměř deset tisíc lidí.

Rothschildův zámeček

Kulturní památka Rothschildův zámeček v průmyslovém areálu Vítkovic ožil ve své plné kráse. Jeho rekonstrukce stála zhruba sto dvacet milionů korun. V novém sídle strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group je opravená galerie, v níž se nachází knihovna se studovnou. V zámečku z roku 1848 se dnes konají výstavy a koncerty. Interiér zámečku je zařízený v duchu empíru, secese, kubismu nebo socialistického realismu.

Průvodce Ostravou

Turistický průvodce Ostravou, vydaný městem ve spolupráci s nakladatelstvím Freytag&Berndt, se setkal s nebývalým zájmem. Hned za první měsíc od vydání se jí prodalo jen v češtině asi třináct set kusů, desítky výtisků se rozebraly v anglické, německé a polské verzi. Nabízí tipy na zajímavá místa, informace o architektonických skvostech, kultuře, sportu, zábavě. Oživením je krátký slovník ostravských výrazů.

Výstava Heleny Salichové

Unikátní výstava o Heleně Salichové v Galerii Chagall nemá svým rozsahem obdoby. „Chtěli jsme ji zviditelnit jako významnou autorku nejen našeho regionu. Byla sběratelkou lidových písní, malovala, ilustrovala knihy, byla spisovatelkou,“ řekl majitel galerie Petr Pavliňák a autor rozsáhlé monografie o Heleně Salichové, kde na čtyřech stech stranách a s 1680 reprodukcemi mapuje podrobně život a tvorbu této významné osobnosti.

Večírek undergroundu

Antikvariát Fiducia uspořádal k výročí pádu režimu „Večírek českého undergroundu“. Pokřtila se kniha ostravského disidenta Jaromíra Šavrdy Vězeň 1280 a zájemců bylo tolik, že se do podzemí antikvariátu ani nevešli. Přijela Dolores Šavrdová, vdova po Šavrdovi. „Její vystoupení bylo pro mě nejsilnějším momentem letošních oslav sametové revoluce. V řadě mnohdy prázdných akcí působil večer v klubu Fiducia jako zjevení,“ řekl v Českém rozhlase Ostrava jeho redaktor Jiří Slavičínský.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!