Kulturní událost roku 2009 v Kladně? Rozhodněte sami | E15.cz

Kulturní událost roku 2009 v Kladně? Rozhodněte sami

Divadelní premiéry, výstavy, koncerty, happeningy i festivaly viděli v roce 2009 obyvatelé Kladna. Co z toho je nejvíce zasáhlo?

Tradiční i mimořádné, povedené i propadáky, zbytečné i poučné, takové byly kulturní události minulého roku v Kladně. Redakce Sedmičky vybrala sedm z těch nejzajímavějších. Na vás, čtenářích, je označit mezi nimi tu, která vás nejvíce oslovila.

1. JAZZOVÉ ŠPIČKY
V DUBNU
Po lednovém mimořádném koncertě trojice amerických jazzmanů se v Kladenském divadélku objevila v dubnu trojice evropských muzikantů – italský akordeonista Luciano Biondini, nizozemský cellista Ernst Reijseger a Francouz Michel Godard hrající na tubu a basovou kytaru. Večer plný improvizace a pohody byl jediným českým vystoupením netradičního tria, které spolu hrálo poprvé.
Názor Sedmičky:
Neopakovatelné. Po počátečním pomalém rozjezdu strhující muzika.

2. KINEMATOGRAF „OPRÁŠIL“
SKŘIVÁNKY NA NITI
Na letní koupaliště v Kladně dorazil v srpnu Kinematograf bratří Čadíků, aby zdejším divákům připomněl čtyřicet let od prvního uvedení filmu Jiřího Menzla Skřivánci na niti. Na natáčení v kladenské Poldovce vzpomínal režisér, hlavní hrdina filmu Václav Neckář a také dva z bývalých zaměstnanců oceláren.
Názor Sedmičky:
Nostalgie v netradičním prostředí.

3. DIVADLO
BEZ JEVIŠTĚ
Loutkové Divadlo Lampion oslavilo v září šedesát let existence, a to nejen hraním na technicky lépe vybaveném jevišti. Připravilo rovněž výstavu o divadle a loutkách, kterou mohli lidé navštívit v Zámecké galerii Kladno, a vydalo CD s písničkami z her a pohádek.
Názor Sedmičky:
Perfektně připravená akce od hlavy až k patě.

4. MULTIAKCE
NEJEN V DOLECH
A HUTÍCH
Už pátým rokem se Kladno připojilo k bienále Industriální stopy, jehož hlavní základnou byl Hornický skanzen Mayrau. Během září a října připravili organizátoři výstavy, happeningy, dílny, přednášky a koncerty. Jedním z nich bylo vystoupení Dana Bárty a Illustratosphere v Zámecké zahradě.
Názor Sedmičky:
Velmi rozmanitá nabídka pro zájemce o minoritní kulturu.

5.HOKEJISTA
NA JEVIŠTI
Očekávaná i obávaná říjnová světová premiéra Jaromír Jágr, Kladeňák autorského dua Tomáš Svoboda – Petr Kolečko přitáhla pozornost médií, kritiků i diváků. Hra o jednom z nejlepších hokejistů světa, který se narodil v Kladně a rád se do něj vrací, a jeho touha po porozumění vlastní duši byla napsaná přímo pro kladenskou scénu a Davida Matáska alias Jaromíra Jágra.
Názor Sedmičky:
Risk, který se vyplatil.

6. DVACET LET
V ŠUPLÍKU
Znovu prožít listopadové události roku 1989 mohli ti, kteří zašli na výstavu do Malé galerie České spořitelny. Fotograf a galerista Jiří Hanke po dvaceti letech vyndal z archivu své snímky, které zachycovaly nejen euforii v ulicích Kladna, ale také návštěvy osobností i generální stávku.
Názor Sedmičky:
Kouzlo černobílých snímků nezmizelo ani po dvaceti letech.

7. UTAJENÉ FILMY
Mezinárodní festival outdoorových filmů, který se poprvé konal v budově kladenské Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT, nabídl pohled do celého světa. A to nejen pomocí záběrů kamer, ale i díky besedám a dalším doprovodným programům.
Názor Sedmičky:
Komorní akce s velkým potenciálem aneb za šedesát korun procestujete půlku světa.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!