Kutilové, zahrádkáři a chataři v galerii | E15.cz

Kutilové, zahrádkáři a chataři v galerii

Udělej si sám. Pohled na českou podobu celosvětového fenoménu nabízí výstava v galerii Supermarket WC.

Kutilství má v českých zemích bohatou tradici. Na rozvoji této specifické formy svépomoci se podepsala poválečná léta i období totality. Obé se projevovalo nedostatkem zboží a věcí všeho charakteru a lidé si museli pomoci sami. Nutnost časem přerostla u mnohých do vášně.
Alena Drahokoupilová přináší sérii fotografií, kalendářů a různých podomácku vyrobených pomůcek, které slouží k organizování úklidu společných prostor v panelových domech. Zhlédnout je možné rovněž čtyřminutové video Zahrádkář o člověku, který je zcela ponořen do svého vlastního světa.
Veronika Zapletalová představuje jedinečný, dnes již známý, fotografický cyklus, který věnovala typicky české aktivitě – Chatařství.
„Cyklus pohlíží na chaty jako na zhmotnělé podoby lidských snů, neboť tyto stavby vytvářejí své vlastní světy, které jsou únikem z reality všedního dne. Nejsou nouzovými příbytky, jsou architekturou zabstrahovaného lidského štěstí. V české krajině jsou chaty všudypřítomné, a přesto přehlížené,“ přibližuje Zapletalová.
„Jsem ráda, že můžeme prezentovat tento projekt obou autorek, který není jen o umění, ale má velmi zajímavé přesahy do oblasti sociální, kulturní, ale vlastně i politické. Proto je zajímavý pro každého, týká se každého z nás. Každý z nás máme osobní zkušenost s tím, co autorky prezentují svým vlastním autorským způsobem, a tak všední věci ukazují v neobvyklých a velmi zajímavých souvislostech,“ říká Tereza Bredlerová, ředitelka sdružení ProTebe live.
Hlavním rysem kultilství a jeho světové podoby D.I.Y. (Do It Yourself – Udělej si sám), které se vztahují na všechny možné obory lidské činnosti, je kreativita, absolutní tvůrčí svoboda, nesvázanost konvencemi a smazání hranic tvůrce – konzument. Výstavu je možné navštívit do konce března.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.