Kvalitní bydlení začíná nákupem kvalitního pozemku | E15.cz

Kvalitní bydlení začíná nákupem kvalitního pozemku

Zcela nezbytným základem kvalitního bydlení je dostatečně velký, plně zainvestovaný pozemek ve velmi dobré lokalitě. To je zásada, kterou se řídí ve společnosti OPTREAL, jež je předním prodejcem stavebních pozemků na českém trhu. „Dodáme zákazníkovi přesně to, co slíbíme,“ říká jednatel této společnosti Michal Rašek.

Jaké lokality máte momentálně ve své nabídce?

V současné době nabízíme celkem osm lokalit na jihozápadním okraji Prahy, respektive těsně za hranicemi hlavního města. Konkrétně se jedná o lokality v Říčanech, Radějovicích, Radlíku, Radimovicích, Všechromech, Průhonicích, Jesenici a Struhařově. Ve všech lokalitách nabízíme vždy plně zasíťované pozemky, to znamená s kompletní technickou infrastrukturou v rozsahu vody, kanalizace, elektrické energie a plynu, dále přístup k pozemku po asfaltové komunikaci s chodníky a veřejným osvětlením. Naší zásadou ve všech lokalitách jsou také další veřejné plochy, ve kterých budujeme dětská hřiště, parky apod.

Jaký je zájem o pozemky na pokraji snad už končící krize?

Krize měla samozřejmě velmi negativní dopad i na prodej pozemků, určitě se prodávaly hůře než v minulých letech. Prodejní boom je již sice minulostí, na druhou stranu opravdu kvalitní pozemky ve zmíněné kvalitě si své zákazníky najdou vždy a tak tomu je i v našem případě. Zájem o kvalitní projekty na trhu určitě stále je a my tvrdíme, že naše projekty kvalitní jsou. Nejen proto, že jsou všechny kompletně vybavené technickou infrastrukturou. Přípravě pozemků k prodeji totiž vždy u našich projektů předchází urbanistická studie od renomovaných architektů, která s velkým předstihem řeší zasazení lokality do okolního prostředí včetně stávající zástavby a především určuje vnitřní řešení lokality tak, aby se nejednalo o pouhé „rozparcelování“ lokality, ale vše bylo součástí do detailu promyšlené urbanistické koncepce.

Tyto studie většinou počítají s dostatečně velkými pozemky a s rozmístěním budoucích rodinných domů podle daných regulativů tak, aby měli jejich obyvatelé dostatek soukromí. A v tom vidím jednu z hlavních předností naší nabídky tj. lokality vytvořené pro nové bydlení mnohem lépe, než se od developerů obecně očekává. Tedy nenabízet jen samotné pozemky bez urbanistické koncepce, dostatku veřejného prostoru atd., ale nabízet cestu ke kvalitnímu bydlení ne jako obecnou proklamaci, ale skutečnost.

Prodávají se dnes pozemky spíše jako investice do budoucna, nebo skutečně pro výstavbu bydlení?

[file:8158:small:right]

Domnívám se, že dnes se pozemky prodávají ve většině případů pro následnou výstavbu v příštích měsících po uzavření kupní smlouvy, případně dokončení technické infrastruktury. Jednu dobu to bylo zhruba jedna ku dvěma ve prospěch stavění, ale dnes převažuje koupě pozemku pro vážně míněné zkvalitnění bydlení. Trochu tomu nerozumím, protože dnes je velmi výhodné koupit pozemek i jako jistou a zajímavou investici. Díky našemu výběru lokalit, vytvořených v uvedené kvalitě, naši klienti dosahují i v dnešní době velmi zajímavého zhodnocení. Aktivně ale koupi pozemku jako investici nenabízíme, právě s ohledem na kvalitu bydlení pro ostatní klienty, pro které je nejlepší, když výstavba rodinných domů v lokalitě probíhá v co nejkratším časovém úseku.

Všechny vaše projekty realizujete na jihozápad od Prahy. Proč právě tato lokalita, čím vás zaujala?

Především tím, že je ze všech lokalit, které jsou v těsné blízkosti kolem celé Prahy, jihozápad jednoznačně nejhezčí. Vyjedete z města a za pár kilometrů jste v hlubokých lesích, krásné kopcovité krajině nebo v údolí kolem Sázavy, jste stále v kontaktu s přírodou. Tato oblast je také velmi dobře dopravně dostupná, což ještě umocnila před několika týdny dokončená další část pražského silničního okruhu. Naše projekty nabízejí obvykle dva až tři druhy možného dopravního spojení a dojezdová vzdálenost do centra netrvá autem nikdy déle než 30 minut, autobusem o zhruba 15 až 20 minut déle.

Jaké jsou vůbec výhody bydlet v rodinném domku za Prahou?

Těch výhod je poměrně hodně. Začíná to tím, že bydlení v rodinném domě v dobře navržené lokalitě přináší mnohem větší soukromí než například v panelovém domě či v řadových domech na okraji Prahy. Nemůžete pominout také blízkost přírody, odpadá tedy cestování za procházkami nebo sportem v přírodě, jednoduše vezmete kola, děti a jedete si užít čerstvého vzduchu, což je další nesporná výhoda, tedy mnohem čistší životní prostředí.

My klademe jednoznačně důraz na to, abychom nabízeli jen dostatečně velké pozemky, aby naši klienti opravdu měli pocit svého soukromí a té sounáležitosti s okolní přírodou. Bydlení ve svém domě je také mnohem svobodnější, v bytovém i řadovém domě jste např. vázáni na rozhodování společenství vlastníků, které vám nemusí vyhovovat, ale přesto jste nucen se podřídit většině. V rodinném domě si již od výběru lokality až po samotné bydlení o všem rozhodujete sami. A dalo by se pokračovat…

V čem je nabídka vašich pozemků výjimečná?

Zejména v tom, že u nás má klient jednoznačnou jistotu v tom, že od nás dostane přesně to, co inzerujeme a že naše smluvní závazky beze zbytku splníme. Nabízíme zcela zainvestované pozemky ve vysoké kvalitě, na kterých můžete postavit rodinný dům v lokalitě, která je vyjimečná jak svým řešením, tak umístěním, vždy s veřejným parkem, dětskými hřišti apod.

Kolik pozemků průměrně jednotlivé lokality nabízejí?

My jsme si nastavili taková pravidla, že již nechceme dělat žádné masové projekty, ale spíše vhodně doplňovat stávající zástavbu. O velikosti lokality rozhoduje mnoho faktorů, ale v každé by podle nás mělo být optimálně tak 40 až 60 pozemků. V současné době se naše nabídka pohybuje mezi 10 až zhruba těmi 60 pozemky. Nemyslíme si, že je doba nějakých megaprojektů, na druhou stranu lokalita s 10 až 15 pozemky nám nedává téměř žádné možnosti do toho vnést něco z našich charakteristických prvků. Chceme, aby naše pozemky byly dostatečně velké, aby si lidé tzv. nekoukali do oken, aby pozemky zajistily budoucí příjemné bydlení a současně nám velikost lokality umožňovala jí dát nějaký urbanistický vzhled a možnost vytvořit větší veřejné plochy.

Jaké máte plány do budoucna?

V současné době jednáme o dalších lokalitách, zatím je předčasné o nich hovořit, ale celkem se nám s naší koncepcí daří oslovovat zajímavé obce a tak věřím, že nabídka našich pozemků bude i nadále stejně zajímavá.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!