Kvalitní byty s nízkou cenou postupně zmizí | E15.cz

Kvalitní byty s nízkou cenou postupně zmizí

Beze změn v územním plánu budou ceny pozemků v hlavním městě stále výrazně stoupat.

Vletošním roce bude v Praze pokračovat další vzestup cen kvalitních bytů. Hlavním důvodem pro tento vývoj je podle společnosti FINEP zejména výrazný nárůst cen pozemků - v hlavním městě jich je každým rokem méně a méně.

„Dokud nebude v Praze provedena rozsáhlejší aktualizace územního plánu, která by mohla uvolnit další pozemky pro výstavbu, situace se výrazně nezmění. Z cenové mapy stavebních pozemků hlavního města vyplývá, že ceny některých z nich vzrostly v roce 2007 až dvojnásobně,“ uvedl Jiří Pecháček, generální ředitel společnosti FINEP.

#####Cenu nájemného určí klíčová lokalita

U komerčního nájemného bude i nadále hrát nejdůležitější roli lokalita, ve které se daná nemovitost nachází. Především u menších atraktivních bytů v centrálních částech Prahy s výbornou občanskou vybaveností a zelení očekává FINEP posun cen za pronájem vzhůru. „Hlavním důvodem je stále vysoká poptávka po takovýchto bytech. Tvoří ji dobře situovaní mladí lidé, kteří se nechtějí zatím vázat hypotékou,“ vysvětlil Jiří Pecháček.

Naopak ceny za pronájem velkých bytů v nepříliš atraktivních lokalitách s horší dopravní dostupností v okrajových částech Prahy budou klesat. Situaci bezesporu ovlivní postupná deregulace nájemného, neboť postupně dojde k uvolnění většího množství bytů, které začnou konkurovat pronajímaným za tržní nájemné. Vše bude záležet na kvalitě lokality.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!