Kvalitní projekty si svého kupce najdou vždycky | E15.cz

Kvalitní projekty si svého kupce najdou vždycky

Český rezidenční trh stále stagnuje a poptávka výrazně zaostává za nabídkou nemovitostí prakticky všech kategorií.

Podle vedoucí oddělení nových developerských projektů realitní kanceláře Professionals Petry Holubové to ale neznamená, že je na trhu množství kvalitních nemovitostí. „Pro kvalitní projekty je na českém trhu stále prostor,“ tvrdí.

Registrujete nějaké známky oživení českého rezidenčního trhu, kdy podle vás půjde trh výrazněji nahoru a co ho oživí?

Dosavadní průběh letošního roku navazuje na konec minulého roku. Krize v realitním sektoru ještě úplně neskončila, realitní trh se ale stabilizuje. Myslím si, že už se nevrátíme na úroveň let předchozích, zejména pak roků 2007 a 2008, nyní se pomalu dostáváme do obdobné situace, jako tady byla před rokem 2006. Pozvolna směřujeme k vyrovnání poptávky a nabídky a k rovnováze mezi prodejní cenou a reálnou cenou nemovitosti. Klienti, kteří nejsou ke koupi tlačeni okolnostmi, stále se svou investicí vyčkávají. K tomu přispívají různé faktory včetně negativních mediálních zpráv.

Jak se na trhu projevil pokles sazeb hypotečních úvěrů, pokud se vůbec projevil?

Přestože hypoteční banky reagují na současnou situaci veskrze pozitivně a úrokové sazby se dotkly svého dlouholetého minima, nezaregistrovali jsme více zájemců o hypoteční financování. Většina našich klientů má finance z vlastních zdrojů.

O jak velké byty a v jakých lokalitách je dnes největší zájem, jaké byty jsou naopak dnes prakticky neprodejné?

Očekáváte ještě další pokles cen bytů a rodinných domů, měli by zájemci o koupi bytu ještě čekat?

Zájemci o nové bydlení jsou v současné době ve výhodě, mohou vybírat ze široké nabídky a vyjednat pro sebe výhodné podmínky. Další dramatický pád cen neočekáváme. Investice do kvalitních nemovitostí se vždy dlouhodobě vyplatí.

Jak se vyvíjí spolupráce prodejců s developery, slyší developeři na to, že jejich představy, zejména o ceně bytů, mohou být nereálné?

Developeři často slyší a reflektují na naše připomínky a názory, nicméně se bohužel občas setkáváme s poněkud nereálnými požadavky na straně klienta. Je důležité si také uvědomit, že některé pozemky zakoupené developery a nasmlouvané stavební práce byly pořízeny za nejvyšší možnou cenu v letech realitního rozkvětu, pak je bohužel investor tlačen na své ziskové minimum.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!