Kvestor bruslí. Pro dobrou věc | E15.cz

Kvestor bruslí. Pro dobrou věc

V sobotu vyjeli v Opavě bruslaři opět v červené barvě Sedmičky. Nechyběl ani Jaroslav Kania, díky němuž se ze sportovní akce stala vyjížďka charitativní.

U zrodu populárních večerních bruslařských projížděk Opavou byli Kaniové dva. Padesátiletý Jaroslav Kania i jeho syn, třiadvacetiletý Pavel. Dodnes to mají pěkně rozdělené. Zatímco syn se spolu s dalšími čtyřmi kolegy stará o organizaci jízd a realizaci, otec je jako kvestor Slezské univerzity osobou reprezentační a hlavním garantem veřejných sbírek. Letos organizoval už třetí sbírku.

Noční jízdy Opavou již mají pětiletou tradici. Jak to všechno začalo? Napřed vznikla agentura, která pořádala kurzy pro zájemce, kteří se chtěli naučit bruslit na in-linech. Ti, co to už uměli, pak chtěli, abychom zorganizovali i společné jízdy po městě.

V té době takové jízdy fungovaly jen ve velkých městech. Kde jste našli inspiraci?
Věděli jsme, že bruslaři jezdí v Berlíně nebo Paříži. Ale to bylo moc daleko, takže jsme nakonec vyjeli na zkušenou do Bratislavy, protože to bylo nejblíže. Naši vyslanci se projeli městem a pak vyzvídali u organizátorů podrobnosti.

Váš syn prozradil, že na bruslích jezdíte stejně dokonale jako on a máte i instruktorský kurz. Věnujete se i jiným sportům? Rád lyžuji, a protože mám instruktorský kurz carvingu, občas i někoho učím. V létě vyrážím na kole do okolí.

Dětskému oddělení Slezské nemocnice jste věnovali 188 tisíc korun. Jak se vám to podařilo?
Napřed jsem získal partnery na opavském magistrátu a opavském Rotary Clubu Internacional. Pak jsme jménem Slezské univerzity rozeslali informační dopisy na devadesát opavských firem s žádostí o podporu. A na úřady a banky jsme umístili kasičky.
Koncem srpna jste na sbírku upozornili i lidi v ulicích.
Ano. Organizaci jízd mají od samého začátku na starost členové Univerzitního sportovního klubu Slezské univerzity. Takže čtyři z nich nazuli skákací boty, oblékli si dlouhé kalhoty a košile a zastavovali lidi přímo v ulicích Opavy. Jen během této akce a v kasičkách se vybralo devět tisíc korun.

Původně jste chtěli předat peníze nemocnici už koncem srpna, proč k tomu nedošlo? Tenkrát nás zradilo počasí. V sobotu 22. srpna pršelo, takže jsme to odložili až na 5. září. Co všechno Slezská nemocnice v Opavě za ty peníze koupí?
Další rozprašovač na oddělení jednotky intenzivní péče, EKG přístroj na příjmovou ambulanci, Baby senzory, nastřelovací set k zavedení přístupu do kostní dřeně a osobní váhy pro menší děti.

Kromě toho univerzita pomohla i postiženému chlapci. Jak ? Dlouhodobě jsme zapůjčili notebook pětiletému Antonínu Bolíkovi z Holasovic. Ten trpí vážnou pohybovou nemocí, takže jsme notebook vybavili velkým displejem a také speciálním příslušenstvím, aby ho mohl sám ovládat.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!